Naše Česko

Tipy na výlet: Unikáty v botanických zahradách. Česko jich nabízí hodně

Příjemná procházka ve společnosti krásných květin a vzrostlých stromů, při které se i něco dozvíte. Takový může být výlet do botanické zahrady. A že jich Česká republika nabízí opravdu hodně. V některých z nich se dokonce pyšníme unikáty. Tady jsou další tipy na výlety.

Botanické zahrady učarují nejen milovníkům rostlin a přírody, ale také estétům. Prvním tipem je nejstarší botanická zahrada u nás, kterou najdete v Liberci. "Je tady ještě devět skleníkových pavilonů, plných úžasných vzácností. Já bych třeba doporučil pavilon masožravých rostlin. Ten je avantgardní svým sortimentem a architektonickým provedením," řekl ředitel botanické zahrady Liberec Miloslav Studnička.

Velkým lákadlem je také sbírka obrovských leknínů, která obsahuje i známou Viktorii královskou. A to není jediná zajímavost, kterou tu najdete. Botanická zahrada v Liberci se pyšní hned dvěma unikáty. Nejstarší kamélií v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsají v Evropě. Vstupné pro dospělou osobu je 140 korun, rodina zaplatí 320. Otevřeno je celý týden.

Další tip vás zavede do Prahy. Botanická zahrada hlavního města zaujme svou rozlohou 70 hektarů, její součástí je i vinice svaté Kláry. A nenabízí jen pohled na několik desítek tisíc rostlin. "Jsou to workshopy pro děti, kde si budou moct rodiny s dětmi přiblížit udržitelný rozvoj ve vztahu k lidem a prakticky si to ukázat," vysvětlil ředitel Botanické zahrady Praha Bohumil Černý.

Související obsah

V rozkvetlé části se můžete každý čtvrtek zúčastnit kurátorského provázení neboli procházky botanickou zahradou s odborníkem, ta je v ceně základního vstupného. "Zaměřují se především na hortenzie, letničky, trvalky, kde se návštěvníci dozví nejenom odborné informace, ale například i to, co si můžou vypěstovat na předzahrádkách, v truhlících, balkonech," sdělil Černý.

Jednou z nejoblíbenějších částí je skleník Fata Morgana. Ten je celoročně otevřen od úterý do neděle. Venkovní expozice botanické zahrady jsou otevřeny denně. Dospělí zaplatí 150 korun, rodina s třemi dětmi 450.

Druhou nejstarší botanickou zahradou u nás se pyšní město Tábor. Vznikla už v roce 1866 při Královské české vyšší hospodářské a průmyslové zemské škole a dodnes nabízí každou sezónu zajímavé novinky. "Naše nově založené rosarium je zaměřené pouze na české a slovenské odrůdy růží, pak samozřejmě naše skleníky. Právě nám plodí banánovník, kvete kakaovník, papája," popsala vedoucí táborské botanické zahrady Žaneta Šišková.

Související obsah

Největší částí zahrady je arboretum, tam nejsou rostliny tradičně seřazeny podle čeledi, ale podle hospodářského významu. Tento systém sázení tu byl už na začátku 20. století světovým unikátem. "Člověk využíval ty rostliny už od pravěku. Jsou zde skupiny rostlin například přadných, barviv, škrobnatých, voňavek i éterických olejů," uvedla Šišková.

Zahrada je otevřena každý den, vstupné se platí pouze do skleníků 40 korun za osobu. Kromě exotických rostlin tam uvidíte také pěknou sbírku zvířat. "Máme i voliéry, ve kterých chováme handicapované živočichy jako výra velkého, káně lesní, lišky. Máme pávy," prozradila Šišková.

Pokud se rádi kocháte udržovanými, zámeckými zahradami, naším tipem je francouzská zahrada a anglický park, který je součástí Zámku Dobříš. Za návštěvu stojí také Květná zahrada v Kroměříži, která je známá také jako Libosad. Ta je spolu s Podzámeckou zahradou od roku 1998 zapsaná do světového dědictví UNESCO a nabízí komentované prohlídky s průvodcem.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz