OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Nákup auta v bazaru: Na co nezapomenout?!

Nákup auta v bazaru: Na co nezapomenout?!
Zdroj: AAA auto

Koupě automobilu nepatří v případě většiny lidí mezi běžné každodenní činnosti. Je proto důležité se na nákup co nejlépe připravit dopředu a vědět, co nás může čekat.

Zatímco v případě nového vozu předpokládáme, že jako takový je více méně v pořádku, u nákupu ojetiny může být situace jiná. Nové auto má sice dlouhou záruku, čistou historii, nevýhodou je ale vysoká pořizovací cena a hlavně není k dispozici hned. U žádaných modelů nejsou výjimkou ani více než roční čekací lhůty. To je vzhledem ke stále rostoucím cenám důležitý fakt, který hraje při rozhodování zákazníků nespornou roli.

Nákupu vozu zpravidla předchází průzkum trhu a zúžení výběru na několik modelů či značek. Potvrzují to i data největšího prodejce ojetin u nás. „V padesáti procentech případů mají zákazníci vůz předvybraný na základě recenzí nebo zkušeností. Z toho polovina na výběru trvá, druhá polovina je ochotná svou volbu na základě doporučení přehodnotit,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel společnosti AURES Holdings, kam patří značky AAA AUTO a Mototechna. „Jen asi čtvrtina lidí přichází do autobazaru s tím, že si vůz nechá doporučit až na místě,“ dodává.

Pokud se kupující v automobilech příliš nevyzná, je určitě vhodné vzít si k nákupu někoho, kdo je schopen provést alespoň základní prohlídku vozu. „U nás v AAA AUTO samozřejmě umožňujeme detailní kontrolu vlastním automechanikem, včetně detailní kontroly na zvedáku či testovací jízdy,“ doplňuje Vaněček. Testovací jízda je velmi důležitá a neměli bychom ji opomíjet, může totiž odhalit mnohé nedostatky, které při pouhé statické kontrole poznat nelze.

Na co se zaměřit?

První je na řadě exteriér vozu. „Kontrolujte barvu a rovnoměrnost laku, jehož tloušťku lze ověřit speciálním měřičem. Prověřte spáry, spoje karoserie i uchycení jednotlivých dílů. V interiéru se zaměřte hlavně na opotřebování volantu, pedálů, řadicí páky, kryty airbagů a vzhled zavazadlového prostoru. Podívejte se i pod koberce a plastové kryty,“ přibližuje prověrku vozu Vaněček. Samostatnou kapitolou je motor. Jeho chod by měl být plynulý, bez jakéhokoliv škubání. Při testu je dobré zrychlit až do maximálních otáček. V záběru by neměly být žádné prodlevy nebo ztráty výkonu. Důležitá je i prohlídka podvozku. Zaměřte se na korozi výfuku, stav uložení náprav a jejich součástí. Zkontrolujte sjetí pneumatik. Jakákoli nepravidelnost znamená problém v geometrii či tlumičích.

Více než třetina vozů se kupuje na úvěr

Ohledně potřebné dokumentace nezapomeňte na dva osobní doklady. Hodí se i v případě, že vůz kupujete na úvěr, což je dnes ve větších autobazarech naprosto běžný způsob nákupu. „V autocentrech AAA AUTO bylo prostřednictvím úvěru v tomto roce financováno okolo 35 % všech nákupů, zákazníci si tak mohou pořídit mladší a třeba lépe vybavený vůz,“ říká Petr Vaněček z AAA AUTO s tím, že toto číslo pravděpodobně dále poroste, jelikož nových vozů je stále nedostatek. „Proto všem doporučuji, aby sledovali různé slevové akce. Například AAA AUTO v poslední době zlevnilo okolo 4 000 vozů,“ uzavírá Vaněček.

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz