Koronavirus

Firmy nečekají, jak vláda rozhodne! Zaměstnance si testují samy už teď

Firmy nečekají, jak vláda rozhodne! Zaměstnance si testují samy už teď
Zdroj: TV Nova

Zatímco vláda se stále dohaduje, zda zavést povinné testování ve firmách, tak samotné firmy se již v řadě případů rozhodly na nic nečekat. Zaměstnance již nyní a na vlastní náklady testuje například Škoda Auto, Moneta nebo EON.

Již dlouho je jasné, že pracoviště jsou jedno z nejčastějších míst, kde se šíří nemoc covid-19. Vláda proto zvažuje, že by zavedla ve firmách povinné testování zaměstnanců. 

Řada firem se ale rozhodla, že na rozhodnotí vlády čekat nebude a své zaměstnance pravidelně testuje již nyní. "Společnost ŠKODA AUTO ve spolupráci se sociálním partnerem Odbory KOVO nabízí svým zaměstnancům jak PCR, tak antigenní testy zdarma již několik měsíců. Antigenních testů bylo celkem provedeno již více než 20 000. Náklady s tím spojené jsou v současné době plně hrazeny automobilkou," uvedla tisková mluvčí automobilky Martina Gillichová. 

Související obsah

Plošné testování zaměstnanců spustila také skupina AURES Holdings, která provozuje sítě autocenter AAA AUTO. Testování bude probíhat dvakrát týdně. "Testování je dobrovolné, proto jsem ráda, že je o něj velký zájem. Jen první den se takto nechalo otestovat 170 kolegů," uvedla generální ředitelka Karolína Topolová. "Do budoucna plánujeme zajistit našim zaměstnancům i očkování proti Covid-19, stejně jako v minulosti například očkování proti chřipce," dodala Topolová.

Pilotní testování spustila také skupina E.ON. "Testování je jediná cesta, jak z této situace ven. A my jsme chtěli možnost nechat se otestovat svým zaměstnancům co nejvíce ulehčit," uvedl předseda představenstva distribuční společnosti EG.D a předseda Centrálního krizového štábu E.ON. Zdeněk Bauer.

Společnost Moneta Money Bank už za testování svých zaměstnanců dala přes čtyři miliony korun. "Bereme to jednak jako investici do zdraví našich zaměstnanců, které chceme před nákazou ochránit, a také jako pracovní benefit v této nelehké době,“ uvedl předseda představenstva Tomáš Spurný s tím, že testování zaměstnanců funguje na dobrovolné bázi.

Související obsah

Stát chce přispívat firmám na testování zaměstnanců. Některé už teď náklady na testy hradí, nebo využívají možnosti bezplatného testování jednou za 3 dny. Ne všechny společnosti však o testování stojí. Případná pozitivita několika zaměstnanců by je mohla stát i týdny výpadku výroby. Více jsme se této problematice věnovali v tomto článku

Odbory ovšem navrhují lockdown průmyslu. Jak by vypadal, popsal šéf odborářů Josef Středula:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz