Experti na cestách

Cestovní průjem nebo zranění na dovolené? Experti radí, jak postupovat

Onemocnět na dovolené není žádný med, pojí se s tím mnoho potíží a zařizování. Co vše byste měli dělat, když se o vás na dovolené pokouší nějaký virus? Jak postupovat a jak situaci řešit? O těchto a dalších tématech se mluvilo v pořadu Experti na cestách na TN Live.

Je jistě dobré vyrazit na dovolenou s připravenou lékárničkou, ne vždy to ale musí stačit. "Na běžné zažívací problémy nemusí fungovat vaše léky. Třeba v Egyptě se používá lék jménem Antinal na střevní potíže, pokud si tam vezmete třeba Endiaron, nemusí vám fungovat," podotýká provozní ředitel CK Blue Style Ondřej Rušikvas.

Nejčastější zdravotní potíže na cestách jsou virózy, infekce dýchacích cest, ale asi nejtypičtější jsou cestovatelské průjmy. "V drtivé většině to cestovatel zvládne sám i bez vyhledání lékaře. Dobrou prevencí cestovatelských průjmů jsou probiotika, jež by lidé měli užívat před cestou a po dobu cesty. Ale pokud se přece jen průjem objeví a je nepříjemný a akutní, tak doporučujeme navýšit dávku probiotik a zařadit dietu," nastínil lékař z centra cestovní medicíny Jan Dvořák.

Související obsah

​Pak jsou ale akutnější problémy, ty už odborníci v zahraničí nedoporučují řešit po vlastní ose. "Lidé nejdřív řeší zdravotní problém na dovolené sami, poté kontaktují hotelového lékaře, který bývá často v kontaktu s asistenční službou pojišťovny. Kontaktujte hotelového lékaře nebo asistenční službu co nejdřív," radí Rušikvas. 

"Pak jsou ale život ohrožující situace, v tu chvíli nemá smysl se obracet na asistenční službu, ale obracejte se vždy na záchrannou službu v té dané zemi. Ta je schopná pomoci nejrychleji. Asistence z Česka není schopná tak rychle záchranku poslat," podotýká manažer marketingu Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Související obsah

​V pořadu Experti na cestách se řešily i příklady z praxe. "Klient spadl z mola do plytkého moře, měl zlomená žebra a krvácení do plic. V tu chvíli jeho žena aktivovala asistenční službu. Klient byl ihned převezený do tamní nemocnice na jednotku intenzivní péče, paralelně s tím probíhala komunikace o tom, kdy a jak může být převezen domů," nastínil Divoký s tím, že nakonec se klienta podařilo dostat v pořádku domů až z Malediv.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz