Experti na cestách

Lidé delegáty potřebují čím dál víc. S tímto se ně obrací stále častěji

Letní sezóna dovolených je stále v plném proudu. Významnou roli při výběru i samotném průběhu dovolené hrají služby delegátů. O rozsahu jejich služeb a fungování delegátů mluvil v pořadu Experti na cestách provozní ředitel CK Blue Style Ondřej Rušikvas.

Pandemie změnila pozici cestovních kanceláří, protože si lidé nechtěli hlídat bezpečnostní opatření jak na letištích, tak v cílových destinacích a přenesli odpovědnost právě na cestovní kanceláře, kterým tak začali více důvěřovat. Delegáti proto nyní víc než kdy dřív hlídají opatření země, na která se je klienti pravidelně ptají.

S tím souvisí i služby delegátů. "Práce delegáta je často náročná. Delegát je fakticky často jedinou osobu, na kterou se klient může v případě problémů obrátit. Takových situací může být celá řada a my se snažíme naše kolegy dobře na tuto roli předem připravit," nastínil Rušikvas.

Související obsah

​Podle něj tuto práci nejčastěji dělají mladí lidé, kteří chtějí poznat svět a mají zároveň dobré jazykové vybavení. "Pro ně je to práce snů," míní Rušikvas s tím, že musí zároveň rádi pomáhat ostatním, musí se umět rychle orientovat v cizím prostředí a mít schopnost řešit problémy rychle a důsledně.

"Delegát má za úkol vyzvednout všechny klienty na letišti, předat jim informace o hotelu i destinaci. Já si myslím, že pokud ti delegáti jsou příjemní a milí, tak za nimi klienti v případě potřeby přijdou sami. Když chtějí mít klienti na dovolené klid, měl by delegát respektovat jejich volbu. Klidně je nemusí celou dovolenou vidět," popisuje Rušikvas.

Související obsah

​Delegáti řeší nejrůznější požadavky. "Klienti se na nás obrací s různými dotazy, jelikož každý má úplně jinou potřebu. Někdo nám volá skrz to, že neví, jak se dostat na nějakou pláž, některým třeba chybí něco na hotelu nebo potřebují něco zařídit, případně chtějí jet na výlet. Také se na nás lidé obrací se svými zdravotními potížemi," popsala delegátka Karolína Maléřová.

Někdy ale musí řešit delegáti i netradiční stížnosti. Klientům třeba vadí, že na pláži je písek. Jiní si stěžují, že slaný bazén je moc slaný, či že je moc slané moře. Narazili i na klienty, kteří si objednali hotel kvůli zábavě, ale pak jim přišlo, že už jí je moc. Vadí i to, že na recepci hotelu se v destinaci mluví jen anglicky. 

Najdou se i klienti, kterým vadí, že jeden den foukal vítr a byly velké vlny, ale druhý den nebyl vítr a nebyly vůbec vlny. Klientům vadí i klimatizace, která moc chladí nebo to, že moře má příliv a odliv. Některé stížnosti jdou doslova proti sobě, například že je jídlo moc kořeněné, nebo naopak, že je bez chuti. Občas se klientům stýská po české kuchyni a stěžují si, že u moře není hotelová kuchyně uzpůsobena pro Čechy. Jiné zase mrzí, že nemohou v televizi sledovat české programy.

Delegáti také musí řešit stížnosti na frontu na tobogán, na volně polétávající ptáky v resortu či na to, že si klient o horký písek popálil chodidla.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz