Hmyz

Pozor na dotěrné komáry! Místa, kde se to jimi hemží nejvíce. MAPA

Pozor na dotěrné komáry! Místa, kde se to jimi hemží nejvíce. MAPA
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Po dlouhých vedrech zasáhly Česko bouřky a déšť. Počasí tak pořádně nahrálo komárům. V některých oblastech bude jejich aktivita dokonce mimořádná.

Přestože sezóna komárů má v Česku svůj vrchol v červenci, jejich aktivita v některých oblastech stále roste. V následujících dnech se musíme proto připravit, že nás dotěrný hmyz může pořádně potrápit.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude nejhorší situace v pátek. V některých oblastech Česka bude aktivita komárů dokonce mimořádná, na většině území vysoká. Oddechnout si budou moci lidé jen na východě, kde bude výskyt otravného hmyzu mírný nebo nepatrný.

Index aktivity komárů (19. 8.) Zdroj: ČHMÚ

Situace na západě země se mírně zlepší v sobotu, kdy podle meteorologů bude jen místy aktivita vysoká, ale na většině území střední. Hejna komárů se naopak přesunou na Moravu a do Slezska, kde bude jejich koncentrace vysoká nebo i mimořádná.

Index aktivity komárů (20. 8.) Zdroj: ČHMÚ

Klidnější pak bude podle odborníků z ČHMÚ až neděle. Aktivita hmyzu na konci týdne bude střední nebo mírná. Místy bude výskyt komárů vysoký, a to například v Praze, na Mělnicku nebo Litoměřicku či Lounsku.

Index aktivity komárů (21. 8.) Zdroj: ČHMÚ

Komárům nejvíce vyhovují teploty od 15 do 28 °C a vlhko. Aktuální počasí jim tudíž velmi nahrává. Meteorologové totiž hlásí, že během dne teploměry o víkendu naměří maximálně 21 až 25 °C. V pondělí by však už teploty měly jít znovu nahoru. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

"Při pobytu v rizikových lokalitách se doporučuje nosit oděv, který zakryje maximum těla. Tedy oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Jedinou účinnou profylaxí proti komárům jsou repelenty. Jako nejspolehlivější ochrana jsou pak doporučovány produkty s obsahem DEET, IR3535 a icaridin (KBR 3023) v koncentraci alespoň 15 %," radí Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Podívejte se na předpověď počasí na pátek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz