Ekonomika

Vysoké marže nakonec uškodí pumpařům, myslí si ekonomové

Vysoké marže ve výsledku čerpacím stanicím jen ublíží. Tvrdí to námi oslovení ekonomové. A myslí si, že u těch nejdražších nebude prostě nikdo tankovat. Dlouhé týdny se distributoři vymlouvali na drahou ropu kvůli válce na Ukrajině. Jenže se ukázalo, že to nebyla pravda.

Válka na Ukrajině začala 24. února a téměř okamžitě vyšponovala ceny ropy k sedmiletým rekordům. Jenže téměř po půl roce spadly ceny na předválečnou úroveň.

"Když se podíváte na totemy, nemáme stejnou situaci v cenách motorové nafty a benzínu natural," upozornil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle ekonomů tak některé čerpací stanice jednoduše zneužívají situace a na Češích se chtějí co nejvíc obohatit.

"Pokud si vezmeme data za rok 2021, tak výtoč dosáhla zhruba osmi miliard litrů," uvedl ekonom Petr Studnička. "Kdybychom vzali, že v průměru je marže v červenci o tři koruny vyšší, než byl průměr celého loňského roku, a vzali bychom to na období celého roku, tak se vlastně můžeme dostat k částce zhruba 20 miliard korun, které mohou čerpací stanice díky zvýšeným maržím generovat," dodal.

Související obsah

"Tím, že žijeme v těžké situaci, tak bych očekával, že se spíše subjekty na trhu budou chovat férově. K tomu nedochází a lidé musí ještě platit navíc peníze pumpařům, kteří mají rekordní zisky, takže to samozřejmě morální není," myslí si ekonom Štěpán Křeček. "Všichni víme, že zrovna teď na to odvětví byly zaměřeny reflektory, že tam ministerstvo financí provádělo kontroly, já bych jim udělil něco jako Darwinovu cenu za naprosto stupidní sebedestrukci," prohlásil ekonom Vít Hradil.

Trpělivost s distributory paliv a některými čerpacími stanicemi dochází hlavně lidem. Řada z nich si prý klidně dojede i desítky kilometrů k levnější stanici. A to nejenom kvůli cenám, ale i z morálního hlediska. Lidé podle psychologů na nemorální chování některých pumpařů jen tak nezapomenou. Řadě z nich tak prý mohou klesnout výdělky.

Ministerstvo financí má podezření na kartelovou dohodu:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz