Počasí

Výstraha: Extrémní srážky drtí Česko. Nebezpečí hrozí na východě země

Česko v sobotu i v neděli zasáhly vydatné srážky, které jsou místy i extrémně silné. Meteorologové proto pro některé části Moravy, Slezska a východních Čech vydali v neděli ráno výstrahu. Za pár hodin totiž na některých místech spadlo přes 50 mm srážek. Na třetím stupni povodňové aktivity v neděli zůstala Klabava na Rokycansku.

V neděli ráno vydal ČHMÚ výstrahu před extrémními srážkami. "Na stanici Hostašovice spadlo v kombinaci deště s bouřkou za posledních 6 hodin přes 50 mm srážek. Srážky postupují k severozápadu," uvedli meteorologové. Za tři hodiny v noci zároveň spadlo přes 50 mm srážek na stanici Třebařov a Jevíčko.

Nejvyšší stupeň nebezpečí hrozil do osmi hodin ráno v Moravskoslezské kraji (Bílovec, Nový Jičín, Odry, Opava, Vítkov), do devíti v Pardubickém kraji  (Moravská Třebová) a Olomouckém kraji (Konice, Prostějov). Lijáky podle meteorologů vydrží až do pondělí. Extrémní stupeň nebezpečí platí od nedělních 12 hodin do úterní půlnoci pro Pardubický kraj (Česká Třebová, Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová, Ústí nad Orlicí, Žamberk),  a Královéhradecký kraj (Dobruška, Kostelec nad Orlicí, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou), Olomoucký kraj, Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín) a Moravskoslezský kraj. Na většině území ale bude pršet až do úterý.

Výstraha před deštěm | Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před povodňovým ohrožením

Extrémní lijáky drtí Česko. "V důsledku vydatných srážek v Javornickém výběžku v severním podhůří Rychlebských hor bude pravděpodobně v blízké době překročen třetí stupeň povodňové aktivity v profilu Velká Kraš na Černém potoce v povodí Vidnávky," informoval v neděli ráno Český hydrometeorologický ústav. "Níže po toku lze očekávat vlivem dotoku dosažení třetího stupně povodňové aktivity také v profilu Vidnava na toku Vidnávka," dodal. Po sedmé hodině se ale toky začaly vracet na normální stav.

Na Rokycansku už v sobotu ráno výrazně stouply hladiny řek. Na několika místech v Rokycanech a okolí se řeka Klabava vylila z koryta. Řadu silnic zaplavila voda. V okolí obce Skořice na Rokycansku hasiči začali v sobotu odpoledne instalovat norné stěny. Podle obyvatel je zatím povodeň stejná jako před deseti lety.

Související obsah

Český hydrometeorologický ústav informoval, že vlivem vydatných srážek a silného nasycení byly na vzestupu toky v povodí Klabavy. “Horní úsek Klabavy kulminoval již během odpoledne, na dolním úseku Klabavy očekáváme kulminaci nad 3. SPA v nočních hodinách," varoval ČHMÚ. Před půlnocí dosáhla Klabava v Nové huti 3. SPA a v Rokycanech - Dvořákově vystoupal Holoubkovský potok na 2. SPA.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v sobotu výstrahu před povodňovým ohrožením i v Čechách. "V důsledku pokračujících vydatných srážek v povodí Klabavy a předchozího nasycení bude na Klabavě v profilu Hrádek v blízké době překročen třetí stupeň povodňové aktivity," varovali před 14. hodinou. Krátce poté se tak skutečně stalo.

Výstrahu vyhlásili nejprve pro Plzeňsko a Rokycansko. "Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Snížení stability stromů v podmáčené půdě," upozornil ČHMÚ.

"Připravte se na možnost dopadů povodně. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny," varoval ČHMÚ a doporučil parkovat vozidla na výše položených místech. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu. Vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami - mohou být kontaminovány. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Krátce po 15. hodině varoval ČHMÚ před povodněmi i v Praze a Černošicích. "Vzhledem k intenzivním srážkám v oblasti Prahy dochází k výraznému kolísání hladin na menších vodních tocích na území Prahy a v okolí," upozornili meteorologové. "Na Botiči v Nuslích byl překročen 2. SPA, hladina zde může překročit i 3. SPA. I v dalších profilech a na dalších menších tocích v okolí Prahy nelze vyloučit překročení 2. SPA," dodali. Před půlnocí dosáhl Botič 2. SPA i v Průhonicích. Následně se ale vrátil na normální stav.

Související obsah

Po sedmé hodině večer se už výstraha týkala i některých okresů v Královéhradeckém kraji. "Na Bělé v profilu Jedlová v Orlických horách v důsledku vydatnějších srážek očekáváme překročení 3.SPA. Vzestupy hladin budou pokračovat na středním a dolním toku Bělé. Srážky budou v nejbližší době ustávat, ale během noci se opět objeví, hladiny v oblasti budou proto kolísat kolem 3.SPA," upozornil ČHMÚ.

Problémy v Praze

V pražských Nuslích se v sobotu odpoledne potok Botič dostal na druhý stupeň povodňové aktivity. Voda nadělala problémy také v pražských Vršovicích. "Na nádraží ve Vršovicích je zaplaven podchod," informovali odpoledne pražští hasiči. "Botič je na 2. SPA, hladina má 189 cm, běžně je to do 50 cm," dodali. Odčerpat vodu se jim podařilo zhruba kolem páté hodiny odpoledne.

Odpoledne museli hasiči zasahovat na více místech hlavního města. "Do 16. hodiny evidujeme v Praze více než padesátku případů spojených s vydatným deštěm," uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. "Vršovice, Nusle, pak tam máme ještě Dušní ulici na Starém Městě, kde čerpáme vodu ze sklepa, v Modřanech na ulici Mezi Vodami, tam čerpáme lagunu na silnici, na Starém Městě na náměstí Franze Kafky vytéká kanalizace, spodní voda se dostala do sklepních prostor budovy a taky čerpáme," dodal pro TN.cz.

Meteoroložka Dagmar Honsová:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz