Počasí

Plánujete pozdní dovolenou na Jadranu? Tohle počasí slibuje předpověď na září

Plánujete pozdní dovolenou na Jadranu? Tohle počasí slibuje předpověď na září
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Pokud jste se nechtěli v Chorvatsku v hlavní sezóně mačkat s ostatními turisty na pláži anebo jste dovolenou ještě nestihli, možná uvažujete, že na Jadran zavítáte v září. Dlouhodobé předpovědi počasí slibují teplý začátek podzimu. V jihovýchodní Evropě se očekává ještě několik vln vysokých teplot. V některých oblastech ale hrozí častější výskyt bouřek a dešťových srážek.

Podle dlouhodobé prognózy meteorologů ze služby AccuWeather obecně nemusí být pro značnou část Evropy přechod z léta do podzimu postřehnutelný, protože bude nadále panovat teplé a suché počasí. Nadprůměrně vysoké teploty budou pokračovat zejména v západní a střední Evropě. "Celkově bude sezóna teplá a přechod k průměrným teplotám bude pomalý," řekl vedoucí meteorolog Tyler Roys.

V jihovýchodní části Evropy, včetně Chorvatska, odborníci očekávají v letošní podzimní sezóně velmi rozmanité počasí. Podle Royse se do této oblasti na začátku podzimu vrátí vlny vysokých teplot. "Ve druhé polovině sezóny ale může nastat nárůst srážek," dodal. Na charakteru počasí se v tomto regionu podepíše nebývale rozehřáté Středozemní moře, které ovlivní bouřkové systémy.

Související obsah

​Pokud skutečně bude teplé počasí pokračovat i v září, jak meteorologové předpokládají, a teplota vody zůstane vysoká, může se podle Royse zvýšit šance na vytvoření medikánu, tedy bouře podobné hurikánu. Jednalo by se ale až o pozdější etapu podzimu. V září se návštěvníci mohou těšit na pokračující teplé počasí.

Například v Dubrovníku se na začátku měsíce teploty budou stále pohybovat kolem třicítky a v první polovině neklesnou pod 25 stupňů. Ve zbytku září budou balancovat na hranici 24 až 25 stupňů, častěji se ale mohou objevit i bouřky a déšť.

V Zadaru bude počasí o něco chladnější. V prvním týdnu se budou teploty držet nad hranicí 25 stupňů, posléze ale klesnou a až do konce měsíce se budou pohybovat okolo 22 až 23 stupňů. Podle předpovědi AccuWeather ale v Zadaru bude méně deštivých dnů a bouřek než v teplejším Dubrovníku.

Související obsah

​Ve Splitu začne září s teplotami lehce pod 30 stupňů, dlouho se ale takto vysoko neudrží. Už ve druhém týdnu začnou klesat ke 23 stupňům a ve zbytku měsíce se budou pohybovat v rozmezí 21 až 24 stupňů. Opět platí, že déšť a bouřky hrozí především ve druhé polovině září.

Počasí v Chorvatsku do konce prázdnin

Závěr letních prázdnin bude v některých částech Chorvatska deštivý, řekl meteorolog Dnevniku.hr Ivan Čačic. Zejména ve vnitrozemí bude v první polovině tohoto týdne hodně pršet. Na pobřeží bude naopak více slunečno s teplotami v některých oblastech až kolem 30 stupňů. I na Jadranu se ale ojediněle může vyskytnout déšť nebo bouřky a silný vítr, zejména na severu.

V polovině týdne ale bude na celém území ubývat oblačnosti. Ve většině částí Chorvatska tak budou opět panovat průměrné teploty typické pro konec srpna.

Jaké počasí bude v příštích dnech panovat v Česku, předpovídá meteoroložka Dagmar Honsová:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz