Zahraničí

Zelený čaj dělá EU vrásky. Chce zakázat některé výrobky s jeho obsahem

Zelený čaj dělá EU vrásky. Chce zakázat některé výrobky s jeho obsahem
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Antioxidační funkce a povzbudivé účinky. Oblíbený je nejen zelený čaj, ale také produkty s jeho extraktem. Teď se ale na některé z nich zaměří EU a brzy je zakáže.

Zelený čaj je velmi zdravý a má povzbudivé účinky. Pokud je ale něčeho příliš, tak už to tak dobré není. Stopku budou mít výrobky s extraktem, které obsahují více než 800 miligramů katechinů. To je jeden z druhů velmi silných antioxidantů, který ve větším množství může škodit zdraví.

Výjimku ze zákazu budou mít jen tradičně připravené nálevy. Extrakt ze zeleného čaje se prodává samostatně v tabletách či doplňcích stravy a je také v některých nealkoholických nápojích, bonbónech či žvýkačkách. Kosmetiky nebo podestýlek pro kočky se omezení týkat nebude.

Pravidla přichystal Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Na produktech ze zeleného čaje budou muset být během půlročního přechodného období, ještě než začne platit zákaz, umístěny varovné texty. Informuje o tom Česká asociace pro speciální potraviny (ČASP).

Související obsah

​"Nyní je nařízení v Evropském parlamentu, schváleno by mohlo být do 7. října. Následně bude publikováno poměrně rychle. Očekáváme začátek platnosti v listopadu, nebo nejpozději do konce roku," řekla Martina Šímová, předsedkyně představenstva ČASP.

Zelenému čaji jsou připisovány různé pozitivní zdravotní účinky, ne vždy jsou však tyto informace podložené dostatečnými důkazy. Prokázána je ale například prevence kardiovaskulárních chorob. Antioxidanty chrání naše buňky a zpomalují jejich stárnutí, nadužívání ale zdravé není.

"Panuje nejistota ohledně toho, zda se po dlouhodobém užívání extraktů ze zeleného čaje nemohou projevit škodlivé účinky na játra," dodala Šímová. A předpokládá, že minimálně část výrobců své receptury upraví tak, aby výrobky s extraktem ze zeleného čaje mohly i nadále zůstat na trhu.

Víte, kdo je to teatender? Pokud vám čaj nic neříká, tak horkému nápoji od připravenému od něj přijdete hned na chuť:

hor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz