Domácí

Cestovní kancelář zkrachovala. Klientům v zahraničí pomůže pojišťovna

Cestovní kancelář zkrachovala. Klientům v zahraničí pomůže pojišťovna
Ilustrační obrázek Zdroj: Getty Images

Cestovní kancelář Sunflower Tours, která vozila turisty z České republiky, Slovenska a Polska převážně do Egypta a Turecka, zkrachovala. Za vinu to dává převážně pandemii covidu-19. Klientům, kteří tak nemohli vycestovat, vrátí peníze pojišťovna. V zahraničí zůstalo 90 klientů cestovní kanceláře, o které se postará pojišťovna Slavia.

Turisté z České republiky, Slovenska a Polska už se do Egypta a Turecka s cestovní kanceláří Sunflower Tours nepodívají. Společnost totiž zkrachovala. "K této skutečnosti významně přispěly ztráty během dvouletého omezení a zákazů cestování z důvodu pandemie covidu-19 a ani prodej v letošním roce nepomohl zlepšit celkovou finanční situaci," uvedla cestovka na svých webových stránkách.

Náhradu za neuskutečněné zájezdy tak bude za cestovní kancelář vracet pojišťovna. Ta se postará i o 90 klientů, kteří zůstali na svých zahraničních dovolených. 

"Slavia všem prostřednictvím asistenční služby zajistila, že zůstanou ve svých hotelech až do konce pobytu a odletí původně plánovanými linkami do Prahy," uvedl tiskový mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Krach cestovní kanceláře Sunflower Tours se celkem dotkne zhruba 300 klientů. 

Související obsah

Asociace cestovních kanceláří podle svého místopředsedy Jana Papeže zjišťuje, kolik klientů zkrachovalé cestovky zůstalo v zahraničí. "V tuhle chvíli to není úplně jasné. Máme takovou informaci, že má klienty v zahraničí. Kolik jich je, opravdu nevíme," řekl Papež. Ten zároveň dodal, že CK Sunflower Tours nebyla členem Asociace cestovních kanceláří ČR. 

Slavia pojišťovna zatím nedostala informace o tom, kolik peněz musí proplatit a kolika klientů se krach cestovní kanceláře týká. "My teď čekáme na to, až nám pošlou nějaké konkrétnější údaje. O tom, kolik kde mají klientů a kolik jich neodjelo. My zatím máme jenom tu informaci, že krachují," řekl TN.cz Bálek.

Klienti cestovní kanceláře, kteří na svou dovolenou odcestovat nemohli, by se neměli obávat náročného papírování. "Cestovka dodá do pojišťovny všechny důležité informace a spojení na klienty. Pojišťovna jim pak zaplatí peníze, které tou dovolenou nevyčerpali," přidal Bálek.

Související obsah

Počet zkrachovalých cestovních kanceláří se v posledních letech ovlivněných pandemií paradoxně nezvyšoval. "Do insolvence vstupuje od 10 do 20 cestovních kanceláří ročně. To neznamená, že nemohou být kanceláře, které končí i z vlastního rozhodnutí," dodal Papež. 

V loňském roce zkrachovala jedna z největších cestovek světa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz