Domácí

Hlavní je smlouva. Právník vysvětlil, jak reklamovat zkaženou dovolenou

Ne vždy se dovolená vyvede tak, jak si člověk představoval. Přesně k tomuto účelu slouží reklamace. Než se ale vydáte do cestovní kanceláře s žádostí o vrácení peněz, je třeba vědět, co všechno vůbec lze reklamovat.

Špinavý hotel, přílišná vzdálenost od moře nebo velký hluk v okolí ubytování. To vše může zcela zkazit hezký zážitek z dovolené. Ne vždy ale má člověk nárok na vrácení peněz od cestovní kanceláře. Reklamace má totiž svá přísná pravidla.

Základem každé úspěšné reklamace je řádně prostudovaná smlouva, kterou lidé uzavírají s cestovní kanceláří. "Obecně můžeme reklamovat vše, co je zmíněné ve smlouvě o zájezdu. To je podstatné. Je třeba hlídat, co v té smlouvě je," vysvětlil ve středeční Snídani s Novou advokát Adam Stawaritch.

Související obsah

​Klíčová je smlouva v psané podobě. Ústní sliby a dohody se totiž pouze těžko vymáhají. "Mohu mít slíbený pokoj s výhledem na moře, ale pokud to není přímo uvedeno ve smlouvě, reklamace by byla zamítnuta," řekl Stawaritch. Pokud jsou však tyto zvláštní požadavky dodány do smlouvy, může je nespokojený klient reklamovat.

Aby však mohl nespokojený zákazník reklamovat například chybějící klimatizaci, musí ji zdokumentovat. V první řadě je třeba nedostatek hned diskutovat s delegátem nebo na recepci. "Pokud je sjednána náprava, je to v pořádku a dovolená může pokračovat. Pokud není, nechám si vystavit potvrzení o stížnosti a po návratu domů napíšu cestovce dopis," řekl Stawaritch.

Dalším předmětem právoplatné reklamace může být zpožděné letadlo. "Pokud je let zpožděný o více než tři hodiny, můžete jej reklamovat u letecké společnosti. V závislosti na cíli letu se může výše odškodného pohybovat mezi 6 a 14 tisíci korun," uvedl Stawaritch. V případech, kdy musí člověk přespat kvůli zpožděnému letu v hotelu, musí aerolinka nocleh uhradit.

Na celý rozhovor se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz