Zajímavosti

V Německu se rozmáhá cizokrajný jedovatý pavouk. Byl spatřen i v Česku

V Německu se rozmáhá cizokrajný jedovatý pavouk. Byl spatřen i v Česku
Pazora slíďákovitá Zdroj: Profimedia

V Německu evidují výrazný nárůst výskytu pazory slíďákovité – pavouka, který pochází ze středomořské oblasti. Tamní svaz ochránců přírody přijímá hlášení v posledních týdnech každý den. Ačkoliv se jedná o jedovatý druh, který dokáže prokousnout i lidskou kůži, podle odborníka je pro naše zdraví neškodný.

Pazora slíďákovitá je noční můrou pro arachnofobiky. Tento pavouk s nápadně dlouhýma nohama může dorůst až do velikosti 8 centimetrů a je jedním z mála žijících v Evropě, kteří mohou prokousnout lidskou kůži. Jeho původní domovinou je Středomoří, zdá se ale, že se mu zalíbilo i v severnějších krajinách. Například v Německu, kde pozorují výrazný nárůst výskytu tohoto druhu.

Německý svaz ochránců přírody (NABU) podle deníku Bild již několik týdnů přijímá každý den oznámení o zpozorování pazory slíďákovité. "V roce 2005 jsme poprvé obdrželi hlášení, a to z Mohuče, a tak jsme tohoto pavouka objevili v Německu. Od té doby přišlo 30 až 40 hlášení z mnoha míst v Porýní. I letos dostáváme mnoho zpráv," prozradil Christian Henkes z porýnské pobočky NABU.

Související obsah

​Do Německa se tento středomořský pavouk dostal zřejmě prostřednictvím nákladní dopravy. "S délkou až osm centimetrů patří k poměrně velkým pavoukům vyskytujícím se v Porýní," konstatoval Henkes. Pazora není příliš zvyklá na drsné prostředí, v severnějších oblastech Evropy tak často hledá útočiště v našich domovech, kde je teplo a více potravy.

"Má ráda blízkost lidských obydlí, zejména sklepů. Tento pavouk netká pavučiny, ale nehybně číhá na kořist, která se mihne kolem," vysvětlil Henkes. Pazora slíďákovitá je jedovatý pavouk, a jak již bylo zmíněno, má dostatečně silná kusadla na to, aby prokousla lidskou kůži.

Jedovatý, ale neškodný

Ačkoliv je kousnutí bolestivé, pro člověka je jed většinou neškodný. "Následky jsou srovnatelné s komářím štípnutím nebo lehkým včelím bodnutím, pokud člověk nemá alergii," uklidňuje Henkes. Útok navíc není příliš pravděpodobný, pazora se většinou snaží před člověkem utéct do bezpečí. Pokud je zahnána do kouta, může kousnout.

Související obsah

​Odborník tak při setkání s tímto pavoukem radí zachovat klid, vzít pavouka například do skleničky a vypustit jej ven. V Česku se s tímto druhem obvykle nepotkáte, není zde trvale žijící. Přesto už několikrát byla pazora slíďákovitá zpozorována i na našem území. Česká arachnologická společnost na svých stránkách eviduje tři nálezy, jeden ve středních Čechách a další dva na jižní Moravě.

Letos lékař a člen arachnologické společnosti Kryštof Rückl napsal pro časopis Pavouk článek o opětovném výskytu pazory v České republice. "Vzhledem k opakovaným záznamům, včetně březí samice, zařazujeme čeleď Zoropsidae a Zoropsis spinimana do kontrolního seznamu pavouků ČR," stojí v anotaci článku.

Minulý rok byl na Slovensku spatřen nebezpečný pavouk, po jehož kousnutí hrozí zdravotní problémy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz