Zahraničí

Maďaři kvůli nesprávné předpovědi počasí zrušili oslavy. Teď za to padají hlavy

Maďaři kvůli nesprávné předpovědi počasí zrušili oslavy. Teď za to padají hlavy
Ilustrační obrázek | Zdroj: Profimedia

Chybná předpověď počasí může mít dalekosáhlejší důsledky než pouhý výsměch či kritiku veřejnosti. Na vlastní kůži se o tom přesvědčila předsedkyně maďarské Národní meteorologické služby Kornélie Radicsová, kterou kvůli špatné předpovědi odvolali z funkce.

Maďarsko se chystá na oslavy tisíciletého výročí vzniku státu. Původní ohňostroj se měl v Budapešti konat už v sobotu 20. srpna, kvůli nepříznivé meteorologické předpovědi ho ale maďarská vláda zrušila a o týden odložila. Meteorologové totiž na ten den hlásili velmi silné bouřky.

Problém nastal v okamžiku, kdy žádné bouřky do maďarské metropole nedorazily. Ministr pro technologie a průmysl László Palkovics, pod kterého spadá Národní meteorologická služba (NMS), proto odvolal z funkcí jak předsedkyni NMS Kornélii Radicsovou, tak jejího zástupce a odborného místopředsedu Guylu Horvátha. Informoval o tom web Daily News Hungary.

Související obsah

​Meteorologická služba se v neděli za svou chybnou předpověď omluvila s tím, že tuto profesi obecně doprovází silný faktor nejistoty. To podle portálu Telex potvrzuje i přední maďarská meteoroložka Rita Nagy-Kuruncziová: "Většina evropských i amerických modelů předpovědi počasí, včetně těch nejvýkonnějších, očekávala ve večerních hodinách vznik rozsáhlého srážkového bloku v centrální části země, přesto k očekávané události nedošlo."

Provládní server Origo však v pondělí uvedl, že Radicsová i Horváth byli odvoláni s okamžitou platností po sérii závažných pochybení. "NMS poskytla zavádějící informace o rozsahu špatného počasí, čímž uvedla v omyl operační tým odpovědný za bezpečnost," píše server. O tom, kdo je nahradí, rozhodne maďarská vláda později.

V minulosti se přitom už jednou maďarským politikům nevyplatilo, když neposlouchali meteorology. Během oslav srpnového státního svátku v roce 2006 v Budapešti silná bouře zabila pět lidí a stovky dalších zranila. Na nábřeží Dunaje tehdy slavil zhruba milion lidí, mezi nimiž propukla panika.

Zeman jednal s maďarskou prezidentkou. Řešili V4 a spolupráci obou zemí:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz