Domácí

Tipy na výlety: V Máchově kraji čeká hrad plný záhad i stezka zdobená sochami

Romantická krajina plná hradů, rybníků, kopců a skal: to je okolí Doks a Máchova jezera. Štáb TV Nova si vyrazil prohlédnout ty největší skvosty, které byste při návštěvě určitě neměli vynechat.

Bezděz patří k nejzajímavějším hradům v Česku. Do historie se zapsal jako vězení budoucího českého krále Václava II. Navíc se jako jeden z mála dochoval v původní podobě. Možná i proto se stal inspirací pro samotného Karla Hynka Máchu při psaní Máje.

"Nejzachovalejší částí hradu je gotická kaple, která je unikátní v rámci celé střední Evropy díky dvojitému ochozu, návštěvník ocení paláce a dominantu velkou věž, kde je výhled do širokého okolí," sdělil kastelán Bezdězu Kamil Seidl.

Související obsah

Hrad od 18. století chátral. Nyní se ho ale daří postupně rekonstruovat. Návštěvníci tak mohou zavítat třeba do mučírny nebo do templářského paláce a tam si prohlédnout model původního hradu nebo archeologické nálezy. Jedno tajemství ale hrad před návštěvníky stále ukrývá.

Říká se totiž, že za krále Zikmunda, který hrad obléhal, byla vybudována tajná chodba. I když byl půl roku hrad obléhán, byl i tak dobře zásoben. Našim reportérům se ji ale bohužel nepodařilo objevit.

Vstupné na Bezděz vyjde dospělého na 150 korun, zlevněné pak na 120 korun, za děti zaplatíte 60 korun a ti nejmladší mají vstup zdarma.

Z Bezdězu lze pak pokračovat procházkou po červené Máchově cestě na hrad Houska. Houska patří mezi nejtajemnější hrady u nás. A to především díky pověsti o bráně do pekla.

Související obsah

"Od nepaměti se píše, že ten vstup do pekel zašpuntovali kaplí. To místo má hlídat postava v černém a bez obličeje. Lidem neškodí, jenom hlídá," vysvětlil kastelán Housky Miroslav Konopásek.

"Na Housce je nejhezčí to, že nikdo neví, kdo ji postavil, kdy to bylo a co je nejdůležitější, neví se ani proč. Hrady se stavěly někde, kde to mělo smysl. Hrad byl pevnost, ale o Housce se v kronikách píše, že ho postavili na nesmyslném místě. Osídlení tam nebylo ani tam nevedla žádná obchodní cesta," řekl Konopásek.

Na Housce se vystřídalo několik majitelů, v roce 1924 ji pak koupil tehdejší prezident Škodových závodů. Jeho rodině byl pak hrad počátkem 90. let vrácen. Hrad majitelé dostali v dezolátním stavu. Proto když byl hrad v roce 1992 vrácen, první lidé mohli přijít až za sedm let. Exponáty byly zčásti nakoupeny a někdy darovány.

Při prohlídce na vás čeká kromě kaple s freskami ze 13. století také třeba lovecký sál, ve kterém uvidíte skalní sloup, který prorůstá celý hrad od jeho základů. V sále navíc v roce 1974 potají nahráli svou první desku Plastic People of the Universe.

Související obsah

Kromě samotného hradu byste si neměli nechat ujít ani pohyblivý model pekla, který tři řezbáři vyřezávali přibližně 12 měsíců. Plné vstupné na hrad stojí 150 korun, zlevněné stovku, rodinné 440 korun. Do pekla se pak dostanete za 70 korun.

Pokud byste ale místo návštěvy hradů raději vyrazili do přírody, můžete zkusit třeba Stezku skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku. Tam na vás v bývalé úvozové cestě čeká umělecká galerie v přírodě.

"Podél té cesty vytvořili čeští a němečtí umělci podle své fantazie různé sochy a reliéfy inspirované pohádkami, lesem a českými dějinami. Můžete tam potkat pravěké ryby a různé tvory, které tam žili v druhohorách. V druhé části potkáte řadu soch a mýtických bytostí ze dřeva a můžete si zabrnkat na stromovou kytaru," vzkázala Lucie Bínová z ekoncentra Brniště.

V rámci stezky byla odkryta a zpřístupněna i takřka zapomenutá kaplička z 19. století. Celá stezka je dlouhá asi necelý kilometr, když půjdete procházkovým tempem, tak vám to zabere necelou hodinku. Celou návštěvu zdejšího kraje pak můžete ukončit třeba osvěžením v nedalekém Máchově jezeře

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz