Experti na cestách

Některým lidem hrozí nebezpečí v letadle. Experti řekli, jak mu předcházet

Otoky nohou byste neměli zanedbávat, zvlášť při cestování. Mohly by vést ke vzniku krevních sraženin a různých potíží s nimi spojenými. Toto téma rozebral lékař v pořadu Experti na cestách na TN Live.

Při cestování letadlem nebo i autobusem často dochází k otokům nohou. "Nejčastější příčina otoků nohou je, že v nohách se nám městná krev kvůli tomu, že dlouho sedíme. Někdo na to trpí a vyskytuje se to opravdu při nějaké delší cestě," popisuje Jan Dvořák, lékař centra cestovní medicíny Avenier.

To podle něj může být primárně důkazem toho, že žíly v dolních končetinách nefungují tak, jak by měly. "To je určitý rizikový předpoklad k rozvoji trombózy, to znamená sraženina krve v žilách. Tomu se musí předcházet i u lidí, kteří na to netrpí," varuje lékař.

Související obsah

​"Při dlouhém letu doporučujeme hodně pít, občas se projít nebo aspoň provádět nějaké cvičení s dolními končetinami, aby v nich ta krev nestagnovala. Pokud jsou to osoby, které mají vysoké riziko trombózy, je potřeba, aby před cestou použily lék na ředění krve, a tím snížily riziko sraženiny," doporučuje Dvořák.

Cestovní žilní trombóza sice ohrožuje každého, ale mladší lidé se zdravým životním stylem by s ní tolik potíží mít neměli. Týká se to ale lidí s vysokým krevním tlakem, obezitou, vysokou hladinou cholesterolu, ale i lidí, kteří jsou vystavováni příliš velkému stresu či psychické zátěži. Ohrožení jsou i senioři či kuřáci nebo lidé, kteří mají sedavé zaměstnání.

Pilot omdlel během letu. S letadlem přistál cestující, který nikdy nepilotoval:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz