Zahraničí

Merkelová dostala od UNESCO cenu za mír. Získala ji za přijímání uprchlíků

Merkelová dostala od UNESCO cenu za mír. Získala ji za přijímání uprchlíků
Zdroj: TV Nova

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová získala v úterý cenu míru UNESCO. Důvodem ocenění byla politika kancléřky v roce 2015, kdy se zasadila o přijímání uprchlíků převážně z Blízkého východu. Během krize přijalo pod její vládou Německo více než 1,2 milionu migrantů.

Nejnovějším laureátem mírové ceny UNESCO se stala bývalá německá kancléřka Angela Merkelová. Ocenění obdržela za vedení Německa v letech 2015 a 2016, kdy se Evropa potýkala s uprchlickou krizí. Udělení ceny bývalé kancléřce oznámilo UNESCO v úterý. Kdy přesně ale UNESCO Merkelové cenu předá, zatím není jasné.

Při masivní uprchlické krizi vyvolané válkou v Sýrii přijalo Německo více než 1,2 milionu uprchlíků. Mezi nimi převažovali zejména Syřané, Iráčané, Afghánci a Eritrejci. Merkelová tehdy proslula svým heslem "Zvládneme to."

Související obsah

O udělení ceny, jejíž celý název zní Mírová cena Félixe Houphouët-Boignyho, rozhodovala šestičlenná mezinárodní porota. V ní seděl například nositel Nobelovy ceny za mír Denis Mukwege nebo americký herec Forest Whitaker.

Činnost Merkelové ocenila i generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová. "Utrpení je univerzální a proto musí být univerzální i jeho řešení. Budování míru je o otevírání dveří těm, kteří trpí. Rozhodnutí poroty nám připomnělo, že způsob, jakým zacházíme s migranty, je nesmírně důležitou záležitostí," řekla Azoulayová.

Porota také udělila čestné uznání konžské bojovnici za ženská práva Julienne Lusengové. Ta dlouhodobě obhajuje oběti sexuálního násilí v občanskou válkou zmítané Demokratické republice Kongo. Lusengová také upozorňuje na používání znásilnění jako zbraně vůči civilnímu obyvatelstvu a formu mučení.

Německá kancléřka Angela Merkelová se v prosinci 2021 rozloučila s politikou velkým ceremoniálem:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz