Ekonomika

Vláda zvažuje zavedení válečné daně. Proti se staví nejen opozice

V Česku by mohla začít platit takzvaná válečná daň. A dopadnout by měla na sektory, které v důsledku války na Ukrajině nadměrně vydělávají, například energetické společnosti. Vláda tím chce naplnit státní kasu, která se hlavně kvůli rostoucím výdajům na sociální politiku rychle vyprazdňuje.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by se zdanění mělo týkat výrobců energií a bankovního sektoru. Daň by ale podle informací TV Nova mohla mířit i na ropné rafinerie nebo distributory a prodejce pohonných hmot. "Zatím pracujeme s alternativami. Ty matematické modely mají sazbu 40, 50 nebo 60 % z toho, co se označí jako mimořádný zisk," přiblížil Stanjura.

Mimořádné zdanění by se pode vládních představitelů mělo týkat nižších desítek firem. "Mají neočekávané zisky, aniž by to bylo dáno inovacemi nebo novými produkty. Je to dáno situací, která je na trhu v souvislosti s válkou na Ukrajině," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

"Musíme najít dodatečné příjmy pro státní rozpočet," má jasno ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). To připouští i zástupci některých sektorů, kterých by se daň mohla dotknout. "Ta diskuse nad touto daní je relevantní. Stát má právo, a tím pádem vláda, nastavit takový režim, který jí v této chvíli připadá užitečný," vysvětlil Richard Vidlička z Českého svazu zaměstnavatelů v energetice.

Proti mimořádnému zdanění se ale staví nejen opozice, ale i někteří členové vládní koalice. "Nové daně můžou být i v budoucnu zneužity pro zdaňování nejrůznějších odvětví. A to vede k nestabilitě daňového prostředí. Českou ekonomiku by to v budoucnu mohlo poškodit," myslí si místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). "Kde je záruka, že to nedopadne na občany. Že to nakonec nezaplatí?" ptá se bývala ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Scénář, že si firmy budou vyšší ceny kompenzovat vyššími cenami, připouští i samotný ministr. Česko ale není zdaleka jedinou zemí, která o podobném zdanění přemýšlí. Například Velká Británie zavedla mimořádnou 25% daň ze zisku pro energetické firmy už v květnu. Kabinet by měl o zavedení válečné daně i její konkrétní podobě rozhodnout do poloviny září. Už v úterý večer se jí ale zabývá ekonomická rada vlády.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz