Zahraničí

Rusko naštvala další evropská země. Vyhrazujeme si právo na odvetu, vzkázalo

Lotyšsko se svým rozhodnutím odstranit pomník sovětských vojáků v hlavním městě Rize znovu dostalo do křížku s Moskvou. Ruská ambasáda proti tomu poslala protestní nótu a v ní uvádí, že si vyhrazuje právo na odvetu.

Lotyši začali s odstraňováním pomníku sovětským vojákům z rižského parku Vítězství. Kromě toho, že to vyvolalo odpor části ruské menšiny, která v zemi žije, se proti kroku hlasitě ohradila také ruská ambasáda.

"Velvyslanectví poslalo lotyšskému ministerstvu zahraničí protestní nótu, ve které stojí, že si Rusko vyhrazuje právo na odvetné opatření," cituje z prohlášení ambasády ruská agentura RIA Novosti.

Lotyšské úřady začaly památník osvoboditelů bourat v úterý. Vyvolalo to protesty místní ruské komunity. RIA uvedla, že policie zadržela 14 lidí. Zhruba čtvrtina obyvatel dvoumilionového Lotyšska jsou etničtí Rusové, v Rize se k ruské národnosti hlásí zhruba 38 % obyvatel města.

"Je to samozřejmě otázka hodnot. Pro Lotyše tento památník symbolizuje okupaci Lotyšska po 2. světové válce a po ruské invazi na Ukrajinu to nemůžeme tolerovat," citovala stanice Euronews Janise Langeho z rižského magistrátu. Odstranění památníku umožnilo vypovězení mezivládní dohody o ochraně pomníků sovětských vojáků.

Související obsah

​Krok Rigy začal řešit také Vyšetřovací výbor Ruské federace. Podle jeho předsedy Alexandra Bastrykina může jít o porušení ruského trestního zákoníku a výbor má "prověřit rozhodnutí a kroky osob zodpovědných za zbourání památníku, aby mohly být předvedeni před spravedlnost," uvedl web Baltic News Network.

Lotyšsko, které bylo mezi světovými válkami nezávislé, vnímá konec 2. světové války tak, že jedna okupace vystřídala druhou. V březnu 1949 bylo deportováno na Sibiř zhruba 43 tisíc obyvatel lotyšského venkova. Celkem se odhaduje, že od konce války do roku 1952 Sověti z Lotyšska odvlekli 136 až 190 tisíc lidí. Naopak do země se hromadně stěhovali Rusové. Nezávislost získalo Lotyšsko v roce 1991.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz