Domácí

Požár Českého Švýcarska jim zničil domy. Teď chtějí žalovat správu parku

Skupina obyvatel v obci Mezná připravuje žalobu na Národní Park České Švýcarsko. Jeho vedení obviňuje z toho, že neprovedlo dostatečná preventivní opatření proti ohni. Nedávný rozsáhlý požár zničil v Mezné tři domy, dalších zhruba deset poškodil. A škody utrpěli i místní podnikatelé.

Osmapadesátiletá Renata Bohatá bydlela v Mezné celý život. Požár jí minulý měsíc vzal dům i všechno v něm. "Dům je ke kompletnímu zbourání, zbyly tam dva komíny," popsala snacha Bohaté Jitka Heinzelová.

Okamžitě po zveřejnění jejího příběhu vznikl transparentní účet a sbírka. Lidé už na pomoc paní Renatě vybrali téměř půl milionu korun. Na opravu domu to ale zdaleka nestačí.

Někteří obyvatelé Mezné zvažují žalobu na Národní park České Švýcarsko s požadavkem na finanční kompenzace vzniklých škod. "Víme o žalobě, která se chystá, a určitě budeme rádi, když se k žalobě připojíme," řekla Heinzelová.

Související obsah

​Vedení parku v tuto chvíli žádné zásadní pochybení nevnímá. "Prováděly se široké seče kolem cest a všechno to dřevo se odváželo, takže z pohledu hromadění kůrovcového dříví oblast Hřenska byla relativně málo dotčenou," uvedl mluvčí Správy NP České Švýcarsko Tomáš Salov.

Požár na měsíc také ochromil veškeré podnikatelské aktivity v regionu. Podnikatelé se ale zřejmě k chystané žalobě nepřidají i z toho důvodu, že spolupráce s vedením parku je pro ně klíčová.

Podnikatelé v Hřensku už otevírají svoje provozovny. Turisté se tam ale zatím příliš nehrnou. Na podporu regionu vyčlenilo ministerstvo životního prostředí sto milionů korun. Obce mohou žádat také o dotace z programu obnovy venkova ministerstva pro místní rozvoj.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz