Domácí

Žádná nedbalost. Policie má nové důležité důkazy k požáru v Hřensku

Za požár v Českém Švýcarsku může s největší pravděpodobností nějaký turista. Policisté událost vyšetřují jako trestný čin obecného ohrožení. Vyšetřovatelé by už navíc měli vědět, kdy a kde začalo hořet.

Kriminalisté intenzivně vyšetřují příčinu požáru v národním parku České Švýcarsko. "V tuto chvíli probíhá ohledání místa činu v jednotlivých sektorech za účelem zjištění ohniska požárů. Spolupracujeme s vyšetřovali," řekla TN.cz policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Podle informací portálu iDnes už policie ví, kdy a kde vypukl požár. Hořet mělo začít v noci na neděli 24. 7. ve stráni nad parkovištěm na okraji Hřenska, odkud se chodí do soutěsky Malinový důl. Právě toto místa je podle vedení národního parku snadno přístupné a lidé tam často zavítají. Policie pracuje také se satelitními snímky z družic. Právě ty zachytily první ohniska požáru devět minut po půlnoci.

Související obsah

Nejpravděpodobnější vyšetřovací verzí je, že si v lese buď někdo rozdělal oheň, nebo odhodil zapálenou cigaretu. Méně pravděpodobná je skutečnost, že by tam turisté odpalovali zábavní pyrotechniku, od které mohlo okolí začít hořet.

Kvalifikace trestného činu

Na základě důkazů však v úterý policisté překvalifikovali vyšetřování požáru. "Došlo ke změně kvalifikace na obecné ohrožení," doplnila Kubíčková. Původně kriminalisté případ vyšetřovali jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.

Policie už měla vyslechnout také několik svědků. Právě ti je podle portálu přivedli na stopu, že v Malinovém dole popíjela skupina lidí, která měla večer les zapálit. Vyšetřovatelé však dosud nikoho neobvinili.

Související obsah

S požárem hasiči bojovali dlouhých 20 dnů. Na pomoc přiletěly i speciální letouny z Itálie a hasicí letadla ze Švédska. Pomoc poskytlo také Polsko, Slovensko a Německo.

Hřensko trápí nedostatek turistů. Více se dozvíte v následující reportáži:

K aktuální situaci se vyjadřuje tiskový mluvčí národního parku Tomáš Salov:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz