Experti na cestách

Zdražování zasáhne zájezdy příští rok. Expert řekl, o kolik si připlatíte

Letní dovolenková sezóna roku 2022 se pomalu blíží ke konci. Zdražování se ale skloňuje téměř ve všech odvětvích a nevyhnulo se ani cestování. Jak se zdraží ceny zájezdů v příštím roce? Toto a další témata se řešila v pořadu Experti na cestách na TN Live.

Letní sezóna dovolených se chýlí ke konci, podle cestovních kanceláří ale byla zcela výjimečná. "Zhodnotil bych ji jako mimořádnou. Napříč trhem je vidět, že zájem o cestování je abnormálně velký. Mnoho cestovních kanceláří upravovalo svůj program a navyšovalo kapacity, aby byly schopné reagovat na abnormální poptávku klientů," popisuje Ondřej Rušikvas, provozní ředitel CK Blue Style.

Podle něj trendem sezóny bylo, že lidé jezdili na více než jednu dovolenou. "Novým trendem je i koncept 'duration free' zájezdů, což znamená, že lidé nejedou na cestovní kanceláří stanovený týden, ale na tři, pět nebo 12 dnů. Některé cestovní kanceláře jsou schopny nastavit flexibilně program tak, aby lety i hotelové kapacity měly k dispozici i pro tyto klienty," doplňuje Rušikvas.

Související obsah

​Nyní se hodně řeší zdražování a rostoucí inflace, otázkou je, jak se to projeví v cenách zájezdů na příští rok. "Nepatrným způsobem se to promítne. Podle mě je to nutnost, protože v cestovním ruchu byly ceny kvůli pandemii na tři roky prakticky zmrazeny, tak se nyní na trhu určité úpravě cen nevyhneme," predikuje provozní ředitel CK Blue Style.

Extrémního nárůstu cen se ale nebojí. "Každý se bude snažit zajistit pro turisty takové ceny, za které budou chtít cestovat. Dodavatelé služeb, kteří vytvářejí zájezd, ale čelí problémům. Například v Turecku je inflace přes 100 procent, je tam nově regulovaná základní mzda a všechny tyto věci mají vliv na to, že hoteliéři a hotely musí navyšovat ceny," říká Rušikvas.

Související obsah

​"My se snažíme, aby ten nárůst byl co nejmenší. Určitě to není nic dramatického z hlediska desítek procent, bavíme se o jednotkách procent v našem případě. Uvidíme, jak se bude chovat celý trh, ale to promítnutí určité změny do ceny je nezbytně nutné," uzavírá provozní ředitel CK Blue Style.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz