Domácí

Kraj připravuje pomoc lidem po požáru v Hřensku. Zeman se obul do Bursíka

Ústecký kraj připravuje pomoc lidem, kterým způsobil škody velký požár národního parku České Švýcarsko. K ničivému požáru se ve čtvrtek také poprvé vyjádřil prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že za ním stojí zelená politika.

Masivní požár napáchal kromě území parku škody také tamním podnikatelům. "Ty škody na tržbách jsou zhruba 300 milionů korun," nastínil ředitel společnosti České Švýcarsko Jan Šmíd.

"Poskytli jsme už 600 tisíc firmě České Švýcarsko, která se starala právě o zajištění některých těch ztrát," uvedl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).

Už dříve přislíbilo pomoc zasaženým oblastem také ministerstvo životního prostředí. "Finanční prostředky, tedy 100 milionů korun, jsou připraveny," sdělila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Ústecký kraj také rozhodl o pomoci lidem, kterým shořela střecha nad hlavou. V Mezné požár zničil tři domy. "Rozdělí se třem domácnostem, každé po 100 tisících na prvotní náklady," doplnil Schiller.

Související obsah

Obyvatelé Mezné zvažují žalobu na národní park České Švýcarsko. "Nebýt toho, že ty stromy a ty části, které už mohly být odstraněny, nebyly tak blízko těch obydlí, tak si myslím, že by se to nestalo. Ale to bude určitě věc soudních sporů," uzavřel Schiller.

"Z hlediska kůrovcové kalamity byla oblast Hřenska jednou z nejvyklizenějších vůbec. Charakteristikou toho ohně bylo, že se nešířil pouze suchými porosty, ale šířil se i porosty zelenými," vysvětlil mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

K celé situaci se ve čtvrtek poprvé vyjádřil také prezident Miloš Zeman. "Tento požár se rozšířil především díky tisícům a tisícům uschlých stromů napadených Bursíkovým kůrovcem. Zelený fanatismus je něčím, co nás všechny ohrožuje. Nevěřme těm, kteří nás budou obracet na zelenou víru," sdělila hlava státu. TV Nova se snažila získat reakci bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka. Ve čtvrtek ale na telefonáty ani SMS zprávy nereagoval.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz