Zahraničí

Černoch seděl 36 let v americkém vězení za znásilnění, které nespáchal

Černoch seděl 36 let v americkém vězení za znásilnění, které nespáchal
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Soud v USA propustil ve čtvrtek z vězení muže, který byl před 36 lety neprávem odsouzen za znásilnění. Ukázalo se, že porotě nebyly v tehdejším procesu poskytnuté důkazy v podobě analýzy krve a spermatu, které jeho vinu vylučovaly. Podle obhájců sehrálo velkou roli to, že šlo o černocha.

„Říci, že to bylo nehorázné, je slabé slovo,“ řekl podle agentury AP soudce Darryl Derbigny, když formálně zrušil odsouzení dnes třiapadesátiletého Sullivana Waltera. Ten byl ještě týž den po nezbytných procedurách propuštěn.

Walterovi bylo 17 let, když ho zatkli. Čin se stal v květnu roku 1986 v New Orleans. Násilník se dostal do domu oběti, dal jí nůž na krk a vyhrožoval, že pokud mu nebude po vůli, ublíží nejen jí, ale i jejímu osmiletému synovi, který spal vedle.

Související obsah

​Žena byla jedinou očitou svědkyní a Waltera identifikovala. Ukázalo se, že chybně. Napadení se stalo za tmy v neosvětlené místnosti, pachatel byl maskovaný a oběti rozkázal, aby se na něj nedívala. Policisté navíc ukázali ženě Walterovy fotografie až více než šest týdnů po činu.

Horší však je, že se k soudu nedostaly důkazy v podobě analýzy a srovnání vzorku spermatu, odebraného oběti po znásilnění. Ty Waltera jako pachatele vylučovaly.

Související obsah

​Právníci organizace na pomoc nespravedlivě odsouzeným upozornili nejen na chyby orgánů činných v trestním řízení, ale i Walterových předchozích advokátů, zřejmě přidělených státem, kteří na rozpory neupozornili. Podle organizace je důvodem přesvědčení všech, že si s černošským teenagerem z chudé rodiny mohou dělat, co chtějí a nikdo je nebude kontrolovat a hnát k odpovědnosti.

Žena, která byla obětí znásilnění, již nežije. Jejím jménem vyjádřil lítost nad nespravedlivým odsouzením syn.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz