Zahraničí

Celá Evropa se bojí nedostatku plynu. Tady ho tři dny spalují ve velkém

Rusko v době energetické krize spaluje zemní plyn za stovky miliard korun, který chybí v Evropě. Radikálně tím znečišťuje atmosféru. Svět pak podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve čtvrtek jen o kousek unikl nukleární katastrofě. Záporožská jaderná elektrárna byla poprvé v historii odpojena od sítě.

Ruská invaze na Ukrajinu je jedním z důvodů energetické krize. Kreml pak kvůli sankcím od západních států nebyl schopný prodávat ropu a plyn. Ten je tak nucen pálit poblíž hranic s Finskem. 

Denně se tam podle webu BBC spálí plyn v hodnotě 10 milionů dolarů (téměř 250 milionů korun). Za den se tak do atmosféry vypustí až devět tisíc tun oxidu uhličitého. Plyn měl přitom původně mířit do Německa. 

Ve čtvrtek byla navíc z ukrajinské rozvodné sítě odpojena Záporožská jaderná elektrárna. Po ostřelování mělo totiž začít nedaleko elektrárny hořet. Z ostřelování se Ukrajina a Rusko obviňují navzájem. Několik měst v oblasti tak zůstalo bez elektřiny. 

Související obsah

Odborníci přitom varovali veřejnost, že odpojení elektrárny může vést k havárii. "Svět musí pochopit o jakou hrozbu se jedná. Kdyby se po výpadku nezapnul dieselový generátor, kdyby nepracovala automatika a personál, čelili bychom teď následkům radiační havárie," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Svět musí jednat mnohem rychleji, protože každá minuta pobytu ruské armády v jaderné elektrárně znamená riziko globální nukleární katastrofy," přidal Zelenskyj. Rusové tvrdí, že elektrárna už je připojená, zatím však zpráva není potvrzená.

Elektrárnu chtějí navštívit jaderní experti OSN údajně nejpozději do 5. září. Kreml ve svém vyjádření přislíbil spolupráci. Podle Ukrajiny je návštěva expertů důležitá. Ještě důležitější je pak demilitarizace objektu.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz