Domácí

Bitva o vnučku u soudu: Otci vadí, že by se dcera vídala s dědečkem a babičkou

Bitva o vnučku u soudu: Otci vadí, že by se dcera vídala s dědečkem a babičkou
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Až u Ústavního soudu skončila rodinná rozepře mezi prarodiči a otcem jejich vnučky. Poté, co malé dívce předčasně zemřela matka, se otec pokusil zabránit prarodičům se se svou vnučkou zcela stýkat.

Zdánlivě celé věky se táhne soudní spor na Karvinsku. Před okresním i krajským soudem tam stál otec dvouletého děvčátka a prarodiče holčičky, kteří se nemohli dohodnout na tom, jestli může babička s dědečkem svou vnučku vídat.

Celou záležitost odstartovala v roce 2020 tragická událost v životě celé rodiny. Matka dívenky zemřela pouhé tři měsíce po narození dcerky. Dívka tak zůstala zcela v péči otce. Tomu se však nelíbilo, že o dcerku jevili zájem rodiče jeho partnerky. Zakázal jim tedy se s vnučkou stýkat.

Související obsah

Z obavy, že se mezi nimi a jejich vnučkou přeruší veškeré rodinné vazby, vzali prarodiče případ k soudu. Okresní soud v Karviné rozhodl, že mají právo se s vnučkou stýkat každé úterý od čtyř do pěti hodin odpoledne za přítomnosti otce či jím zmocněného člověka v rámci zákona, který nařizuje soudu jednat v nejlepším zájmu dítěte.

Otec dívky se však proti tomuto rozhodnutí odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten rozhodl v jeho prospěch. Podle krajského soudu je otec jediným nositelem rodičovské odpovědnosti a jako takový může pouze on rozhodovat o styku s příbuznými.

Související obsah

Celá věc nakonec skončila před Ústavním soudem. Ten stížnost prarodičů uznal. "Pro rozhodování Ústavního soudu bylo v tomto případě zásadní, že podstatou sporu mezi stěžovateli a otcem nezletilé byla otázka samotného styku s nezletilou, nikoliv určení rozsahu takového styku. Jinými slovy, jednalo se o určení, zda bude stěžovatelům vůbec přiznáno právo se s nezletilou vídat," uvedl Ústavní soud.

Věc se nyní opět vrací ke Krajskému soudu v Ostravě, který bude rozhodovat dál. Zda tedy nakonec budou moci prarodiče navštěvovat svou vnučku, není vůbec jisté.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz