Domácí

Konec vysokým poplatkům za předčasné splacení hypotéky. Rozhodl o tom soud

Podle rozhodnutí soudu banky nesmí po svých klientech vyžadovat vysoké poplatky za předčasné splacení hypotéky. Některé z nich si za to účtují i statisíce korun. Rozsudek ale zatím není pravomocný. Banka, která soud prohrála, si vzala čas na odvolání.

Pan Zdeněk Vaňkát z Chomutova chtěl předčasné splatit svou zhruba 3 000 000 hypotéku. Odpověď banky ho překvapila. "Od Modré pyramidy nám potom přišel poplatek v hodnotě 46 tisíc. Já jsem původně myslel, že je to 460 korun, než to ta hlava pobere. Tak jsem si i trošku zanadával a přišlo nám to šílené," uvedl.

Proto se pan Vaňkát obrátil na soud. Ten rozhodl, že si banka poplatek účtovala neoprávněně a má ho vrátit. Verdikt ale zatím není pravomocný. "To zda, se odvoláme v tomto konkrétním sporu, v tuto chvíli zvažujeme," sdělil Pavel Zúbek z Modré pyramidy.

Související obsah

Rozhodnutí soudu by ale mohlo být zlomové pro celé české bankovnictví. Podle expertů verdikt zřejmě přiměje banky upustit od nepřiměřených poplatků. "Je navede k tomu, že jediné, co od toho klienta můžete chtít, je ta dodatečná práce, kterou vám způsobila. Ale ne zisk, který jste chtěli vydělat," řekl ekonom Vít Hradil.

Rozsudek tak teď zřejmě může vyjasnit zákon. "Ta právní úprava je v tomto bodě velice nejasná. Tam se píše, že banka vám v podobných situacích může naúčtovat dodatečné náklady, které se spojí s tím, že předčasně ukončíte úvěr," vysvětlil Hradil.

Některé banky si tak zákon vyložily tak, že klientům můžou naúčtovat například i úroky, o které předčasným splacením přišly. Česká národní banka (ČNB) ale zákon, konkrétně to, co lze považovat za náklady předčasného splacení, vykládá jinak.

"Jsou to administrativní náklady, které souvisejí přímo se zpracováním konkrétní žádosti," uvedla Petra Vodstrčilová z ČSOB. Tedy například náklady na kopírování nebo za tisk. Mělo by tak jít o částky v řádu stokorun.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz