Domácí

Nemocnicím hrozí konec dodávek energií. Pokud je nezajistíme, rezignuji, řekl Válek

Nemocnicím hrozí konec dodávek energií. Pokud je nezajistíme, rezignuji, řekl Válek
Ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek (TOP 09) | Zdroj: TN LIVE

Problémy s dodávkami energií by mohly potrápit také nemocnice. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce řešení najít do konce září. V opačném případě plánuje rezignovat.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce do konce září mít vyřešenou situaci ohledně dodávek energií pro fakultní nemocnice na příští rok, pokud se jim nepodaří je získat v běžné veřejné zakázce. "Uvědomuji si svůj úkol zajistit, aby zdravotnická zařízení měla smlouvy nějakým z těch mechanismů. A dělat maximum pro to, aby výše těch zálohových plateb byla co nejnižší," sdělil Válek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle Válka musí ministerstvo průmyslu a obchodu přijít s řešením, a to nejlépe do poloviny září. V případě, že by se dodávky nepodařilo zajistit a nemocnice by skončily bez energií, je připraven rezignovat.

Související obsah

"Pokud nebudou zajištěny fakultním nemocnicím dodávky energií, tak já nebudu ministr zdravotnictví. Nebudu dělat ministra zdravotnictví, který by se nemohl dívat do očí fakultním nemocnicím, ale především pacientům," doplnil.

Šéf resortu zdravotnictví zároveň uvedl, že není možné posílat nemocnicím z veřejného zdravotního pojištění více peněz, aby měly na vyšší zálohy. Jednou z možností, jak problém vyřešit, jsou dle Válka přímé dotace na energie.

Částečně by mohla pomoci také kompenzační vyhláška. Ministerstvo zdravotnictví ji právě s kompenzačním zákonem připravuje a v září plánuje návrh představit Sněmovně. Podle Válka by mohla dohodnutý meziroční nárůst úhrad zvýšit z průměrných čtyř procent na dvojnásobek. 

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) žádá zastropování ceny energií. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz