Domácí

Tipy na výlet: Putování po historii železné opony. Tady se dříve nikdo nedostal

Tentokrát vás vezmeme do míst, kam se dřív téměř nikdo nedostal. Budeme putovat za historií železné opony, která tvořila neprostupnou hranici mezi východem a západem.

Putování za poznáváním železné opony začíná na starém hraničním přechodu v Rozvadově, kde v bývalé celnici funguje muzeum železné opony. Do nedávné minulosti vás tam vtáhnou nejen dobové ukázky, ale i poutavé vyprávění tamního průvodce.

"Plot byl do roku 1961 pod elektrickým napětím, měl asi 5 000 voltů. Poté ho předělali na signální soustavy, napřed byl signální proud, pak bylo hraniční pásmo, to byla země nikoho, tak v tom prostoru byly umístěny signální soustavy, světlice, který byly napnuté na tenké drátky, když se o ně zavadilo, vystřelily," vysvětlil průvodce Ladislav Slanec.

V muzeu si můžete prohlédnout na dva tisíce exponátů - fotografie, dokumenty, zbraně, vysílačky. Mezi nimi se nachází i jedna velká rarita. "Máme tady originální telefon z Husákovy pracovny na Hradě, který byl tou slavnou horkou linkou, rudý telefon, ale on není rudý, je bílý, jenom uprostřed je státní symbol bývalého Sovětského svazu, aby poznal, že volá Moskva," uvedl Slanec. Muzeum má otevřeno každou středu a sobotu. Za vstupné zaplatí dospělí stovku, lidé nad 60 let a mládež pak 50 korun. 

Související obsah

Pokud byste chtěli vidět na vlastní oči, jak železná opona vypadala, vyplatí se vyrazit do Nových Hradů. "Po celé délce po Novohradských horách vedl drátěný zátaras. A Nové Hrady hostily strážníky pohraniční stráže a pár metrů za město se nikdo nemohl dostat," sdělila vedoucí kulturního a informačního centra Nové Hrady Květa Jarolímková.

Jako připomenutí nedávné historie tak vznikl v roce 2013 skanzen ochrany státní hranice a železné opony. "Součástí areálu je domeček, ve kterém se nachází místnosti, kde návštěvníci můžou vidět výstroj, výzbroj, jsou tam informační panely. Pak je tady ukázka železné opony, je to ten poslední typ, který se v pohraniční nachází. Pak je tady část bývalé hlásky, což je zelené kontrolní stanoviště," popsala Jarolímková. Vstupné pro dospělého vyjde na 40 korun, studenty a seniory na 30, děti od 10 do 15 let to mají za 20.

Související obsah

Železná opona neodřezávala od sebe jen sousedící státy, zabírala i rozsáhlá území podél hranic, kvůli pohraničnímu pásmu tak musely zmizet celé vesnice. Takový osud potkal i Šumavu. V centru obce Prášily najdete pomník na památku 32 obcí a sídel Prášilska, které v 50. letech zmizely z map.

Jednou z takových obcí byla i Hůrka. Z původní sklářské obce bylo po druhé světové válce odsunuto německé obyvatelstvo a zanedlouho poté se ocitla v pohraničním pásmu železné opony. Budovy byly zničeny až na jednu výjimku. "To, co stojí, je hrobka rodiny Ábelů se zvonicí, ta byla zachována, ale váže se k tomu taková nepříjemná událost, kdy dostali úkol zohyzdit ostatky rodiny Ábelů, k tomu se váže i takový děsivý příběh, že ti vojáci s mrtvolami tancovali," řekl mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Na Hůrku můžete vyrazit pěšky i na kole. Nejkratší cesta vede po modré turistické trase směrem na jezero Laka. Železná opona na Šumavě je také spojena s příběhy tisíců lidí, kterým při útěku na západ často pomáhali převaděči.

Nedaleko Kvildy připomíná pomník převaděče. Převaděčskou trasu Kanál 54 si můžete projít i vy, na německé hranice je to asi sedm kilometrů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz