Domácí

ZMĚNY OD ZÁŘÍ: Zvýší se důchody, zdraží energie a dlužníci dostanou druhou šanci

ZMĚNY OD ZÁŘÍ: Zvýší se důchody, zdraží energie a dlužníci dostanou druhou šanci
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Mimořádná valorizace důchodů, růst platů některých státních zaměstnanců nebo zdražení energií u řady dodavatelů. To jsou některé ze změn, které nás čekají od září. Vzhledem k začátku školního roku je potřeba počítat i se změnou jízdních řádů. A ke konci měsíce si občané budou volit nejenom nové vedení ve svých obcích, ale také senátory.

Důchody

V září nastává další mimořádná valorizace důchodů. Při ní se průměrný důchod, který aktuálně činí 17 262 korun, zvýší o necelých 700 korun. Celkové náklady budou podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) činit osm miliard korun. Letos se jedná už o třetí valorizaci důchodů. "Zvýšení důchodů je vzhledem k růstu cen a životních nákladů nutné. Příjemci důchodů, ať už starobních, invalidních, nebo jiných, patří mezi nejvíce zranitelné skupiny lidí," vysvětlil Jurečka.

Zdražení energií

Od září někteří dodavatelé energií opět zdraží své produkty. Například E.ON bude mít nové ceníky pro elektřinu i plyn. Za elektřinu si zákazníci bez fixace zaplatí o zhruba 15 % víc, za plyn dokonce o 50 %. Od 1. září zvedá ceny plynu i Pražská plynárenská, a to v průměru o necelých 30 %.

Související obsah

​"Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření a ohřev vody v bytě s ročním odběrem 4 MWh, dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 407 Kč," uvedla Pražská plynárenská jako příklad.

Náhrady výdělku

V září se letos už podruhé zvýší náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu nebo po nemoci z povolání, a to o 5,2 %. Náhrady se valorizují pravidelně, stejně jako důchody, a představují rozdíl mezi průměrným příjmem dotyčného člověka před úrazem nebo nemocí a příjmem poté. Slouží tedy k vyrovnání tohoto rozdílu.

Růst platů státních zaměstnanců

Vybraní státní zaměstnanci si od září polepší o 10 procent. Týká se to nepedagogických pracovníků ve školství (například školníci), pracovníků v kultuře, úředníků, kteří nespadají pod služební zákon, nebo nezdravotnických pracovníků (například uklízečky nebo kuchaři). Koho se to naopak nedotkne, jsou lékaři, učitelé nebo policisté či hasiči.

Změny v dopravě

Na začátku září zpravidla přicházejí v souvislosti se začátkem školního roku změny jízdních řádů. A nejinak je tomu i letos. O znovuzavedení školních spojů informovala například společnost Arriva. Plně obnoven bude provoz Pražské integrované dopravy, v Plzeňském kraji se posílí víkendový spoj mezi Tachovem a Plzní, v odpolední špičce se zase posílí spoj mezi Stříbrem a Borem.

Související obsah

​I České dráhy chystají od září změny. Posílí například rychlíky mezi Prahou a Klatovy. Navýší také kapacitu víkendových spojů mezi Prahou a Františkovými Lázněmi.

Oddlužení

Od září mohou dlužníci opět využít šance zbavit se snadno dluhů, po dobu tří měsíců totiž poběží akce Milostivé léto. Opět platí, že se týká veřejnoprávních dluhů, které už jsou vymáhány v soudní exekuci. Jedná se tedy například o dluhy na zdravotním pojištění či nezaplacené pokuty za jízdu načerno. Naopak u soukromých subjektů akci využít nelze, nevztahuje se tak například na bankovní půjčky či dluhy u telefonního operátora.

Volby

Na konci září také Češi rozhodnou o novém vedení svých obcí (v případě Prahy i městských částí) a členech třetiny Senátu. Volby se uskuteční 23. a 24. září. Seznam obvodů pro volby do Senátu zveřejnilo na svých stránkách ministerstvo vnitra, volit se bude například v Karlových Varech, Táboře, Liberci, Bruntálu, Frýdku-Místku nebo Praze 6.

Související obsah

Změna zdravotní pojišťovny

Každý rok mohou občané změnit svou zdravotní pojišťovnu, vždy ale buď k 1. lednu, nebo k 1. červenci. Pokud tedy přemýšlíte nad změnou, nejbližší termín je 1. ledna 2023. Abyste tak mohli učinit, musíte zažádat o předregistraci nejpozději do 30. září. Poslední zářijový den je tak zároveň poslední šancí pro změnu zdravotní pojišťovny od začátku příštího roku.

Nový pavilon goril

V září nastane dlouho očekávaná událost v pražské zoologické zahradě. Na státní svátek 28. září se otevře nový pavilon goril, který je součástí rezervace Dja. Jeho výstavba započala už v roce 2019 a důvodem byla především poloha starého gorilího obydlí. To se totiž nachází v nejnižším místě zoo, kde ho ohrožují potenciální povodně. Evakuace goril je přitom velmi náročná, jak se zaměstnanci zoo přesvědčili v roce 2002 i 2013.

Znovuotevření stezek v Českém Švýcarsku

V září se v Českém Švýcarsku otevřou další turistické stezky mezi Hřenskem a Mezní Loukou, které byly uzavřeny kvůli rozsáhlému lesnímu požáru. Správa národní parku ale chce nadále omezit vstup do míst, která zničil oheň. "Děláme vše pro to, abychom mohli uzavřené lokality co nejdříve zpřístupnit," uvedla správa na facebooku, kde informovala o kontrolách stability skal a odstraňování nebezpečných stromů.

Požár v Českém Švýcarsku policie vyšetřuje jako obecné ohrožení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz