Experti na cestách

Utajeno před turisty! Tohle evropské město láká k netradičnímu výletu

Městský turismus se konečně zase rozběhl, v některých městech se dokonce vrátil do starých kolejí. V pořadu Experti na cestách se tentokrát řešilo, jaká z míst byste si neměli nechat ujít. Mezi nimi je i polské město, které zatím turisté tolik nevyhledávají, ale má rozhodně co nabídnout.

Městská turistika je oblíbený typ cestování, nyní se pomalu vrací. "Velkoměsta jsou na tom založena a pandemie byla pro ně velká rána. Veškeré ty služby, kultura i nákupy, to vše se v jednu chvíli zastavilo. A teď se to zase rozbíhá. Praha se zase zaplňuje, život se vrací," popisuje Ondřej Rušikvas, provozní ředitel CK Blue Style. 

"Na straně cestovních kanceláří musíme postavit program. Aby to pro klienta mělo význam a nemusel jít na Booking. Je důležité mít určitá místa, hotely, katalogy a průvodce přednastavené v nějakém balíčku, který je daný a strefí se do poptávky lidí," říká Rušikvas.

Související obsah

​Pro turisty je důležité, aby město bylo dobře urbanisticky řešené. "Mělo by mít dostatek veřejných prostranství, mělo by být dobře dostupné veřejnou dopravou, ale i přístupné pro pěší a cyklisty v kombinaci s automobilovou dopravou, mělo by mít dobře vyřešené parkování," nastínil expert na udržitelnou turistiku Daniel Mourek.

Podle něj v západní Evropě je příkladů takových měst mnoho. "Stockholm, Amsterdam, Kodaň, Barcelona, samozřejmě spousta měst v Německu, a to například Mnichov, Berlín, pak rakouská Vídeň. Ta města jsou uzpůsobená především lidem," míní Mourek. A doplnil místa, jež nejsou turisty tak exponovaná, jako je třeba polská Wroclaw (Vratislav), které se říká malý Berlín. 

Související obsah

​"Je to krásné město kousek od našich hranic. Líbí se mi, jak tam pojali dopravu, převažuje tam pěší a cyklistická doprava a to centrum je hodně kompaktní, je uzavřeno pro auta a můžete se tam pohybovat jak pěšky, tak na kole. Úplně bezpečně. Hodně se pojí i historicky s naší zemí. Hlavní náměstí má mnoho atrakcí, měšťanských domů, bývalých pivovarů. Je tam kombinace historické a moderní architektury, protože město bylo za války dost poničené, ale myslím si, že našlo dobrou harmonii mezi historií a modernou," uzavírá Mourek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz