Domácí

Síkela se obává sociálních nepokojů. Chce proto zvýšit pomoc domácnostem

Síkela se obává sociálních nepokojů. Chce proto zvýšit pomoc domácnostem
Jozef Síkela Zdroj: TV Nova

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu na tiskové konferenci představil kroky, kterými chce vyřešit stabilizaci cen energií. Kromě navýšení pomoci domácnostem v letošním roce chce také zřídit pozici státního obchodníka s energiemi.

Vládní hnutí STAN ve středu představilo sérii opatření, která jsou reakcí na neustále rostoucí ceny energií. Hnutí hovoří dokonce o selhání trhu s energiemi, obává se proto eskalace špatné nálady ve společnosti a neudržitelnosti sociálního smíru.

"V první řadě chceme navýšit letošní pomoc s cenami energií. Urychlíme definici sociálně zranitelného zákazníka. A právě na ty se budeme zaměřovat. Vládě předložíme také návrh na zřízení státního obchodníka s energiemi, který by mohl pomoci s nákupem energií například pro kraje nebo nemocnice. Pomoc připravujeme také pro průmysl. Mezitím budeme pokračovat v tom nejdůležitějším, a to v léčení příčin vysokých cen energií," uvedl ministr Síkela.

Související obsah

​Hnutí STAN navrhuje navýšení pomoci domácnostem v rámci úsporného tarifu ze 4 na 10 tisíc korun. Takové navýšení by si letos vyžádalo náklady ve výši 54 miliard korun. Pomoc domácnostem by podle Síkely již neměla být plošná, ale cílená na takzvaného sociálně zranitelného zákazníka, jehož definici nyní připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem práce a sociálních věcí.

Do podpory firem chce STAN vložit zhruba 28 miliard korun formou dočasného rámce. Ten v souladu s pravidly Evropské unie umožňuje dočasnou pomoc firmám, které se potýkají s dopady ruské agrese na Ukrajině.

Související obsah

​Pro poslanecký klub hnutí STAN je absolutní prioritou novela energetického zákona, a to i v režimu legislativní nouze, bude-li to nutné. Tato novela by měla zjednodušit administrativu při rozvoji obnovitelných zdrojů energie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz