Domácí

Průzkum: Nečekaný výsledek voleb v Praze. Jak by dopadla jiná města?

Průzkum: Nečekaný výsledek voleb v Praze. Jak by dopadla jiná města?
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Jak by dopadly komunální volby, kdyby se uskutečnily už teď, zjišťovala agentura Phoenix Research, která provedla předvolební průzkum ve vybraných krajských městech a Praze. Velmi silné postavení si drží hnutí ANO, které dosáhlo nečekané dobrého výsledku i v Praze. Naopak hlavní favorit, kterým je v hlavním městě SPOLU, dopadl v průzkumu hluboko pod očekávání.

Praha

V hlavním městě se hodně sází na SPOLU. Všeobecně se podle politologa Lukáše Valeše očekávalo, že se vyšplhá až ke 40 % a obejde se bez koaličního partnera, anebo bude potřebovat jen jednoho, a pražskou scénu zcela ovládne. Podle průzkumu agentury Phoenix je ale realita trochu jiná (viz tabulka), SPOLU v něm dosáhlo 26,5 %.

"Kdyby to tak opravdu dopadlo, tak by to bylo docela zajímavé," okomentoval výsledky průzkumu pro TN.cz Valeš. Zdá se totiž, že ODS a TOP 09 ztrácí podporu i ve své hlavní baště. "To bude pravděpodobně hlavně kvůli vládnímu angažmá," vysvětluje politolog.

Vybraná politická uskupení v Praze Výsledek – srpen (v %)
Výsledek – červenec (v %)
ANO 17,1 19,3
SPOLU pro Prahu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) 26,5 33,7
STAN 3,7 4,3
Piráti 9,1 7,2
Praha sobě 15,6 12,7
Solidarita (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) 3,1 4,1
SPD, Trikolora, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu 3,1 X
KSČM 1,5 2,5

Velmi špatný výsledek mají Starostové, to ale podle Valeše není příliš překvapivé vzhledem ke kauze Dozimetr, jejíž epicentrum bylo právě v Praze. Dá se tudíž očekávat, že v hlavním městě si STAN v letošních volbách povede podstatně hůř než v ostatních obcích.

Naopak Praha sobě se v průzkumu dočkala více než 15 %, což je velmi slušný výsledek. "Podle mě těží hlavně z neschopnosti konkurence. Spolu se STAN, Piráty a TOP 09 se přetahují o stejné voliče, ale neprovází je korupční skandály, jako je to právě u STAN," vysvětlil Valeš.

Související obsah

​Překvapivě velmi silný výsledek na Prahu získalo hnutí ANO. Politolog se domnívá, že je to tím, že se celostátní preference překrývají s těmi komunálními v případě pražského magistrátu. I v Praze tak ANO sbírá protestní hlasy od lidí, kteří jsou nespokojení s vládním angažmá.

Zároveň podle něj ANO převzalo voliče od KSČM nebo ČSSD, lidé sázejí na jistotu. Co se týče špatného výsledku SPD, není to podle politologa překvapivé.

"Hnutí SPD nikdy nemělo v Praze na růžích ustláno. Jeho voliči se rekrutují spíše ze sociálně slabších vrstev v oblastech, jako je severní Morava a severní Čechy," vysvětlil Valeš.

Související obsah

Ostrava

Právě Ostrava patří mezi zmíněné oblasti, kde ANO a SPD mají silnou podporu, což dokazují i výsledky v tabulce níže. Podle Valeše je to přímá úměra.

"Tam, kde se lidem dobře žije, většinou podporují pravicové subjekty. A naopak v územích, kde je například vysoká míra exekucí, typicky Ústecký a Karlovarský kraj, má ANO i 40 % a SPD až 18 %. To jsou lokality, kde mají tyto dvě strany protestní protisystémové hlasy. Tam mají svoje voliče," vysvětlil.

Vybraná politická uskupení v Ostravě Výsledek – srpen (v %) Výsledek – červenec (v %)
ANO 31,6 34,3
SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) 11,2 11,3
Starostové pro Ostravu 4,7 4,2
Piráti 9,2 8,7
SPD 8,0 7,9
Ostravak 9,9 9,8
ČSSD a hnutí LEČO 5,6 X

Brno

V Brně hnutí ANO nemá nejsilnější postavení, rozdíl mezi v pořadí prvním a druhým uskupením je ale poměrně malý. SPOLEČNĚ, složené z ODS a TOP 09, má náskok o pouhá čtyři procenta.

Vybrana politická uskupení v Brně Výsledek – srpen (v %) Výsledek – červenec (v %)
ANO 21,2 19,8
SPOLEČNĚ - ODS a TOP 09 25,3 28,2
Lidovci a Starostové (KDU-ČSL, STAN) 6,3 6,8
Zelení a Žít Brno s podporou idealistů 4,6 5,1
Piráti 10,3 9,1
ČSSD VAŠI STAROSTOVÉ 5,6 5,8
SPD, TRIKOLORA, MORAVANÉ a nezávislí 5,1 X

Plzeň

V Plzni je to zase naopak. Hnutí ANO zde má navrch, druhá koalice SPOLU má ale o pouhá tři procenta méně.

Vybraná politická uskupení v Plzni Výsledek – srpen (v %) Výsledek – červenec (v %)
ANO + nezávislí 28,4 27,9
SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) 25,4 28,6
STAN 7,2 7,3
Piráti 9,6 8
SPD 5,7 5,4
Plzeň v srdci (ČSSD a nezávislí kandidáti) 4,5 3,7

Liberec

V Liberci si tradičně silné postavení drží Starostové pro Liberecký kraj, což je uskupení, ze kterého vzešel například i současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Do voleb se rozhodlo společně s TOP 09 a KDU-ČSL a společně by nyní získali přes 26 %.

Vybraná politická uskupení v Liberci Výsledek – srpen (v %) Výsledek – červenec (v %)
ANO 23,4 22,3
ODS společně se Sportovci 14,9 8,8
Starostové pro Liberecký kraj + TOP 09 + KDU-ČSL 26,1 26,2
Piráti 7,6 7,4
SPD 5,0 5,1
ČSSD 3,7 3,5

Agentura Phoenix provedla průzkum v období od 20. 7. do 12. 8. letošního roku. Zúčastnilo se ho celkem 1016 respondentů.

V některých obcích se komunální volby neuskuteční:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz