Zahraničí

Mise OSN dorazila do Záporožské jaderné elektrárny. Ostřelování pokračuje

Mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) podle ruské agentury Interfax dorazila ve čtvrtek odpoledne do Záporožské jaderné elektrárny. V areálu a okolí od rána probíhá ostřelování. Jeden z bloků musel proto být odstaven.

Na území elektrárny dorazila mise krátce po 13. hodině. Informovala o tom agentura Interfax. Ještě krátce před jejím příjezdem byly v okolí slyšet výbuchy, upozornil její zpravodaj.

"Rusové ostřelují předem dohodnutou stezku mise MAAE z města Záporoží do Záporožské jaderné elektrárny," uvedl podle agentury Reuters ve čtvrtek ráno gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch. "Tým OSN nemůže z bezpečnostních důvodů pokračovat dál," dodal. Nakonec se ale do elektrárny se zpožděním inspektoři dostali.

V elektrárně se spustila havarijní ochrana a odstavila blok 2, který je nyní napájen dieselovými generátory. Informovala o tom ukrajinská společnost Energoatom. Ostřelování totiž podle ní poškodilo záložní vedení elektrické přenosové soustavy. 

Související obsah

O ostřelování města Enerhodar, které se nachází kousek od elektrárny, informoval i jeho starosta Dmytro Orlov. Ve městě podle něj Rusové střílí a dopadají tam rakety. Na sociální síti Telegram zveřejnil fotografie poničených budov v okupované oblasti. 

"Žádáme, aby Rusko zastavilo svou provokaci a dalo MAAE přístup k ukrajinskému jadernému zařízení," napsal Orlov ve čtvrtek na telegramu. Z ostřelování jaderné elektrárny se dlouhodobě Kyjev a Moskva navzájem obviňují.

Související obsah

Obě země se na tom, že inspekci jaderné elektrárny dovolí, shodly. MAAE na místo vyslala 14členný tým, který vede šéf organizace Rafael Grossi. "Mou misí je zabránit jaderné nehodě a ochránit největší jadernou elektrárnu v Evropě," řekl novinářům. "Pokusíme se pro agenturu v oblasti zajistit stálou přítomnost," dodal. Ještě před odjezdem prohlásil, že tamní zvýšená vojenská aktivita jeho tým nezastaví.

Rusové ve čtvrtek zase obvinili Ukrajince z toho, že u Enerhodaru provedli výsadek. Rusko tvrdí, že zasáhlo jeho letectvo, informovala agentura TASS. "V současnosti leží ukrajinští ozbrojenci v chatové oblasti. V blízké době operace skončí," sdělil na telegramu šéf ruské okupační správy Enerhodaru Alexandr Volha.

Mise MAAE odcestovala na inspekci jaderné elektrárny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz