Naše Česko

Energie ještě zdraží. Úsporný tarif ale nemá být pro všechny, tvrdí odborníci

Zastavení proudění plynu skrze plynovod Nord Stream 1 a další zdražování energií, to byly jen některé z otázek, o kterých se v pořadu Naše Česko bavil ekonom Lukáš Kovanda se šéfy české pobočky lipské burzy a společnosti Pražská plynárenská. Zabývali se také opatřeními na zmírnění energetické krize. Oba pozvaní odborníci se shodli, že například úsporný tarif by neměl být plošný.

Energetická krize byla hlavním tématem čtvrtečního pořadu Naše Česko, kde s ekonomem Lukášem Kovandou hovořil hlavní reprezentant pražské energetické burzy, která je součástí lipské burzy, David Kučera a ředitel společnosti Pražská plynárenská Martin Pacovský.

Rozhovor odstartoval tématem opětovného uzavření plynovodu Nord Stream 1. Oba hosté se shodli na tom, že tok plynu skrze něj bude obnoven. Podle Kučery je strategií Ruska působit chaos a tím i zvyšování cen plynu.

Související obsah

​"Myslím, že bude obnoven a zase zastaven a pak zase obnoven pod různými záminkami. Časem bude trh méně citlivý na tyto zprávy, pokud se to bude opakovat často, což může být v náš prospěch," doplnil ho Pacovský.

Další růst cen

V reakci na uplynulé události ceny energií na trzích minulý týden vzrostly na rekordní úroveň. Ta ale může být ještě pokořena. "Nevylučoval bych, že ceny stoupnou na ještě vyšší úrovně," řekl Kučera. Z hlediska spotřebitelů je ale podle něj zásadní to, jak rychle tyto cenové šoky odezní. Pokud trvají dlouho, propíšou se do konečných cen pro zákazníky.

To potvrzuje i Pacovský. "Ceny na burze jsou indikace, kam se trh vyvíjí, a směr, kam se budou vyvíjet ceníky pro naše zákazníky. Dá se očekávat, že pokud nenastane výrazná korekce, tak se ceny pro zákazníky postupně budou přibližovat této hodnotě časem," predikuje.

Související obsah

Cílený energetický tarif

Už nyní se očekává, že nadcházející topná sezona bude složitá. Hovoří se tak o řadě opatření, nejvýraznějším z nich je energetický úsporný tarif. Oba odborníci se domnívají, že toto opatření má být nikoliv plošné, ale zacílené na tu nejslabší a nejzranitelnější skupinu obyvatel. "Plošná dávka, která je postavena na odběrném místě, se ale těžko dá zacílit," uznal limity Pacovský.

Minulá vláda jako opatření proti začínající energetické krizi dočasně zrušila DPH z elektřiny a plynu, to už by ale příliš velký efekt nemělo. "Ceny by to samozřejmě snížilo, ale marginálně," domnívá se Kučera. Efektivnější je podle něj pomoci lidem prostřednictvím systému sociálních dávek, zejména příspěvkem na bydlení.

Pořad Naše Česko se orientuje na ekonomická a byznysová témata (stránky pořadu zde). Vysílá se každé úterý a čtvrtek v 17:30. 

Podívejte se na sestřih: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz