Domácí

Poradci vlády chtějí velkou změnu v důchodech. Některé by rostly rychleji

Odborní poradci vlády chtějí penze nízkopříjmových seniorů zvyšovat rychleji a víc než těm, kteří mají důchody vyšší. Podle ekonomů jsou totiž v Česku statisíce důchodců, kteří kvůli aktuální krizi živoří. Po zaplacení energií a nájmu řadě z nich často nezbývají peníze ani na pořízení základních potravin.

Zhruba 200 tisíc seniorů mělo problémy vyjít s důchody už před krizí. Teď je podle statistik v nouzi každý druhý, který žije sám. V Česku se důchody pravidelně valorizují, podle odborníků z Národní ekonomické rady vlády (NERV) je ale špatně nastavený systém.

"Problém valorizace důchodů je, že se zvyšuje v mimořádné valorizaci zásluhová, procentuální složka a nezvyšuje se ta základní složka důchodu. Takže důchodce, který má 12 tisíc, si přijde teď v září na 300, 400 korun a důchodci, kteří mají 20, 30 tisíc, si polepší opravdu hodně," vysvětlil sociolog a člen NERV Daniel Prokop.

"My doporučujeme, aby se navýšila základní výměra a právě těmto důchodcům, kteří musí náklady platit sami, aby se jim pomohlo," doplnil ho ekonom a další člen NERV Daniel Münich.

Související obsah

​"Obecně si musíme zvyknout, že poradci, které máme, jsou samostatné osobnosti, které přicházejí s různými nápady. Neznamená to, že to je stanovisko vlády," okomentoval návrh premiér Petr Fiala (ODS).

​"Když máme takovou inflaci, tak by měli dostat všichni stejně. Já chápu ty argumenty, že ti, co mají vysoké příjmy, odvedli více peněz, ale teď je čas na solidaritu," myslí si předseda ANO Andrej Babiš.

"Chceme, aby všechny valorizace, které budou, navyšovaly o stejnou částku," prosazuje poslankyně Lucie Šafránková (SPD).

​"Počítáme s tím, že od prvního ledna výrazným způsobem pomůžeme především těm, kteří mají starobní důchod velmi nízký. Na rovinu si řekněme, že to jsou především ženy, které vychovaly děti. Na ně cílí ta změna, tedy výchovné 500 korun za jedno vychované dítě," vyjádřil se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Naše vláda chce připravit parametry důchodové reformy, chceme konečně přistoupit k tomu, co se tady řadu let odkládalo," slibuje Fiala. Reforma by měla řešit třeba nastavení minimálních důchodů.

Ani důchodci nejsou zajedno

Diskuze o důchodech rozděluje i samotné důchodce. Malé penze prý řada z jejich vrstevníků má kvůli tomu, že v životě odpracovali méně let. Na názory seniorů se v ulicích Karlových Varů ptala reportérka TV Nova.

Související obsah

​"Nechápu, když už se přidává důchodcům, proč vždycky ti, co už mají hodně, dostanou zase víc. Když už se zdražuje a přidává se, tak by měli dostat všichni stejně, protože ty žaludky máme všichni stejný," myslí si jeden z nich.

"Důchod je podle zásluh a proč by měli mít všichni stejně? Kdo nepracoval, tak nemůže mít tolik, jako ten, kterej pracoval, třeba jako já, 50 let," argumentuje dotázaná seniorka.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz