Ekonomika

Spořil na důchod, nyní mu chodí stále míň peněz. Odbornice řekla, na co si dát pozor

Spořil na důchod, nyní mu chodí stále míň peněz. Odbornice řekla, na co si dát pozor
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Mít připravenou rezervu na důchod je snem mnoha Čechů. Ovšem na cestě k finančně zajištěnému stáří čekají na spořitele mnohá úskalí, jak třeba dokládá případ pana Bohuslava, který má po 25 letech šetření obavy, aby o své peníze nepřišel.

Pan Bohuslav si poctivě 25 let spořil na důchod. Do fondu dostával příspěvky od zaměstnavatele i státu a dle svých slov "našustil" asi 450 tisíc. Bylo dobře, že si připravil rezervu, protože pak ze zdravotních důvodů požádal o předdůchod tři roky před termínem, kdy by mu začínal důchod.

"Sdělili mi, že si musím převést prostředky na jiný fond, a abych měl slušný měsíční příjem, tak mi doporučili jednorázově doplatit asi 250 tisíc korun. Pak mi vyměřili na měsíc 17 460 korun a to chodilo 10 měsíců. Pak ale začalo chodit méně. Napřed o 150 korun, pak o 250 a pak ještě o 460. Nyní přišlo jen necelých 16 tisíc," popsal pan Bohuslav.

"Šel jsem na pobočku, kde mi sdělili, že tam není žádná garance a fond je tržní, což jsem při podpisu nevěděl a nesdělili to," dodal. Má nyní obavy, o kolik přijde.

Rizika investování

Podle letošního výzkumu investiční společnosti Portu, kterého se zúčastnilo 1 045 respondentů, by drtivá většina Čechů nejradši skončila s prací a šla do starobního důchodu nejpozději v 65. roku života. Jednou z cest k pohodlnému a finančně zajištěnému stáří jsou investice. Je ovšem dobré si řádné ověřit veškerá možná rizika, jak ukazuje případ pana Bohuslava.

Jak si Češi představuji stáři? | Zdroj: Portu

​Je dobré si dát pozor, hlavně pokud člověk investuje na vlastní pěst, jak dlouho ta firma existuje, jestli má zavedený byznys či zda chce zůstat v Česku i do budoucna. "Je také důležité, aby člověk rozuměl tomu, do čeho peníze dává. Když není investice pro člověka pochopitelná, tak je tam zřejmě nějaký háček. Například garantované výnosy 10 či 15 procent nedávají smysl, takovéto procento nikdy nemůže být bez rizika," upozornila analytička společnosti Portu Anna Kortusová.

"Pokud už si vybírám ze zavedených fondů či dalších investic, tak je dobré si srovnat poplatky. Často jsou u podílových fondů vysoké poplatky za správu, vstupní poplatky, poplatky třeba i za pravidelné vklady. Všechny tyto procentuální poplatky pak ubírají na výnosech, v delším horizontu to udělá velký rozdíl," dodala Kortusová.

Související obsah

Pád životní úrovně

Jedním z problémů, kteří čerství důchodci řeší, je velký rozdíl mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou. Za rok 2021 byl průměrný důchod 15 411 korun a průměrná mzda 37 839 korun, což je rozdíl 22 428 korun. Aby člověk tento propad dorovnal s přihlédnutím k tomu, že by byl v důchodu 20 let, potřeboval by naspořit 5 382 720 korun. Pokud by se počítalo s čistou mzdou, která u bezdětného člověka mohla být v roce 2021 asi 30 500 korun, bylo by potřeba naspořit asi 3,6 milionu korun.

"Důležitou roli ale hraje samozřejmě i inflace, která je historicky průměrně 2 až 3 procenta ročně. Když budete investovat měsíčně 1 000 korun od svých 18 let, v 65 letech budete mít téměř 6 milionů korun. Když začnete ale až ve 30 letech, s tisícovkou měsíčně vás při vstupu do důchodu na účtu čeká jen něco přes 2 miliony korun," uvedla společnost Portu.

Související obsah

Jak na investice

Kortusová poradila i s tím, jak nejlépe využít investic tak, aby se člověk na stará kolena nemusel bát o střechu nad hlavou: "Počítá se s tím, že při spoření na důchod se investuje na delší horizont. Tam není úplně problém jít do nějakých dynamičtějších strategií, mohou to být i akciové fondy. Z krátkodobého hlediska tam může dojít k výkyvům, kdy ceny na finančních trzích klesají. Z dlouhodobého hlediska to zas tolik nevadí, na akciích se dá vydělat nejvíc, za posledních 50 let rostly průměrně o 8 procent ročně."

Když se ovšem blíží čas výběru, může se stát, že pokud má spořitel nastavené dynamičtější portfolio, že mu klesne na hodnotě. "Dává potom smysl, když si člověk investici sám řídí. My například umožňujeme klientům zapnout si funkci, která mu snižuje riziko investice a přelévá mu peníze z akcií do konzervativnějších aktiv. Pokud chce vybrat vše jednorázově, tak nemá smysl to mít jen v akciových fondech," uzavřela Kotusová.

​V září se mají zvýšit důchody. Podívejte se na květnovou reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz