Zahraničí

Češky si pro sestup z hory vybraly trasu podle aplikace. Musel pro ně vrtulník

Češky si pro sestup z hory vybraly trasu podle aplikace. Musel pro ně vrtulník
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Čtyři české turistky se v neděli rozhodly zdolat alpskou horu Brunnkogel v rakouském okrese Gmunden. Na vrchol vystoupaly bez problémů, k sestupu si však zvolily jinou trasu podle internetové aplikace. Dvě z výletnic se zranily a musela je zachraňovat horská služba.

Čtyři Češky o víkendu přecenily své síly, když se vracely z rakouského vrcholu Brunnkogel. Aniž by si totiž zjistily více podrobností, rozhodly se pro sestup po jiné cestě, kterou si vyhledaly prostřednictvím internetové aplikace. Podle portálu MeinBezirk šlo o náročnější trasu, na níž jsou i lezecké úseky vyšší obtížnosti.

Dvě z výletnic ve věku 19 a 46 let neměly na rozdíl od svých kamarádek žádné zkušenosti s horskými túrami. Když ženy sestoupily zhruba o 200 výškových metrů, usoudily, že terén je příliš náročný. Chtěly se proto vrátit zpátky na vrchol.

Související obsah

​V tom se však na svahu uvolnil kámen a mladší z nezkušených žen zasáhl do pravého předloktí. Starší turistka se lekla a zřítila se asi 10 metrů extrémně strmou štěrkovou roklí. "Když dopadla na zem, zasáhl ji navíc do hlavy kámen o velikosti pěsti. Utrpěla pohmožděniny po celém těle a četné tržné rány," informoval portál OÖN.

Přihlížející kamarádky následně zalarmovaly horskou službu. Na místo přiletěl vrtulník letecké policie, který obě zraněné ženy dostal pomocí vyprošťovacích lan do bezpečí. Sanitka je pak odvezla do gmundenské nemocnice k ošetření.

Související obsah

​Není to přitom tak dlouho, co se v rakouských Alpách odehrál podobný případ. Před dvěma týdny tam vrtulník zachraňoval pětici mladých Čechů, kteří k sestupu do údolí rovněž vybrali trasu podle internetové aplikace. V úseku, kde byla stará horolezecká lana, se však dostali do hustého mraku a neviděli tak ani na krok. Jednoho po druhém pak snesl policejní vrtulník.

V Alpách zemřel další Čech. Turista se zřítil z nejvyšší hory Rakouska (07/2022):

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz