Zahraničí

Putin schválil novou doktrínu. Chce chránit "ruský svět"

Putin schválil novou doktrínu. Chce chránit "ruský svět"
Ruský prezident Vladimir Putin. | Zdroj: TV Nova

Prezident Vladimir Putin schválil novou ruskou zahraničně-politickou doktrínu založenou na takzvaném "ruském světě". Jejím cílem je podpora ruských tradic a ideálů, na základě kterých Rusové podnikají invaze za hranice své země.

Pětadvacet milionů. Přesně tolik etnických Rusů žije po rozpadu Sovětského svazu v zahraničí. Podle prezidenta Vladimira Putina potřebují ochranu a tu by jim Rusko mělo zajistit. Alespoň to tvrdí nová ruská zahraniční doktrína.

Podle ní by Rusko mělo i nadále prohlubovat vazby se separatistickými gruzínskými regiony Jižní Osetií a Abcházií, které Kreml považuje za nezávislé, a také se samozvanou Doněckou a Luhanskou republikou na východě Ukrajiny.

Související obsah

Doktrína má obhajovat i ruskou invazi na Ukrajinu, při které už zemřely desítky tisíc lidí. Své vidění světa přitom Putin předává už školou povinným dětem.

"Tragédie, která se teď odehrává na Donbase, je výsledkem akcí nacionalistického, neonacistického režimu, který násilím převzal moc a poté na Donbase zahájil bojovou činnost. Naší povinností je pomáhat tamním obyvatelům, a to Rusko dělá," oznámil Putin.

Na Kamčatce dokonce Putin pojmenoval vzácného chovného sokola po ruské jednotce, která bojuje na ukrajinském Donbase. "Štorm je název speciální jednotky, která plní zvláště důležité a nebezpečné mise během speciální vojenské operace na Donbasu. Takže to jméno se k němu hodí," vysvětlil Putin.

Součástí doktríny je také budoucí úzká spolupráce se všemi slovanskými zeměmi, včetně Česka.

jal, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz