Domácí

Zemřel oceňovaný překladatel Harryho Pottera. Bylo mu 82 let

Zemřel oceňovaný překladatel Harryho Pottera. Bylo mu 82 let
Vladimír Medek | Zdroj: BOŘIVOJ ČERNÝ / MAFRA / Profimedia

Ve věku 82 let zemřel v pátek překladatel z angličtiny, španělštiny a portugalštiny Vladimír Medek. Nositel Ceny Josefa Jungmanna do češtiny se svým bratrem přeložil oblíbenou sérii o kouzelníkovi Harrym Potterovi.

"Se zármutkem oznamujeme, že v pátek 2. září zemřel Vladimír Medek," oznámil měsíčník pro světovou literaturu PLAV na svém facebooku. Ekonom a překladatel do širšího povědomí vstoupil překladem sedmidílné ságy J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi.

https://www.facebook.com/svetovka/posts/pfbid0XfVoY3arpNgBUZ8R3cs2zLdHvTFMkiFUaA3LeMZCEH5w4HK76UANAJkhgXxSta5el

Kromě angličtiny překládal Medek ze španělštiny a portugalštiny. Přeložil Sto roků samoty a Dobrodružství Miguela Littína v Chile Gabriela Garcíi Márqueze či sci-fi román Roberta Sheckleyho Desátá oběť. V roce 2018 za svou práci obdržel Cenu Josefa Jungmanna.

Související obsah

Ze série o Harrym Potterovi sám přeložil první, druhý a čtvrtý díl. Na třetím spolupracoval se svým bratrem Pavlem, který následně sám zpracoval pátý, šestý i sedmý díl. 

Úmrtí oblíbeného překladatele potvrdil na facebooku i redaktor Martin Šust. "Naposledy jsem ho po letech konečně osobně potkal, když jsem ho před pár týdny navštívil shodou náhod v děčínské nemocnici. Přestože už jeho zdravotní stav nebyl nejlepší, mysl měl bystrou," napsal o Medkovi.

https://www.facebook.com/msust1/posts/pfbid02FihrUdb9xG9P9bYtX1z3TtjC9u3i4BUmSgq9XAnpi4Q9smD6U2VHRuZ7j9PrjrSml

Poslední rozloučení s Vladimírem Medkem proběhne v sobotu 17. září v 11 hodin na Lesním hřbitově v Novém Boru.

V květnu roku 2020 začaly slavné osobnosti předčítat oblíbenou knihu o Harrym Potterovi, a videa poté byly dostupné online. První kapitolu přečetl samotný Daniel Radcliffe:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz