Naše Česko

Šéfka Svazu obcí: Když vláda nepomůže, hrozí ve školách "plynové prázdniny"

Budou mít města a obce v Česku příští rok energie? Hrozí zavírání škol či zhoršení dopravní obslužnosti? Co by měla vláda dělat? O těchto a dalších tématech mluvila v pořadu Naše Česko šéfka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková s ekonomem Lukášem Kovandou ve čtvrtek na TN Live.

Města a obce v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem, varuje Svaz měst a obcí ČR. Drtivé většině obcí končí se závěrem letošního roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok tak nemají energie zajištěné.

Podle Svazu tak hrozí uzavírání mateřských nebo základních škol, omezování veřejných služeb a dopravní obslužnosti. "V současné chvíli sdružujeme 2 750 obcí a téměř 80 % obyvatel. Obce by podle našich průzkumů nejdříve omezily veřejné osvětlení, péči a údržbu o veřejnou zeleň a až v krajním případě by bylo na řadě vytápění škol," nastínila Vladyková. 

Související obsah

Podle ní budou muset všichni sáhnout do svých úspor. "Města vyměňují žárovky, utlumují městské osvětlení, mění a optimalizují jističe. Každý budeme muset dělat i tyto drobné úspory," popisuje šéfka Svazu obcí s tím, že když nebude v domácnostech plyn, budou si lidé vařit na kotlíku.

"Města a obce se snaží nakoupit plyn, některé mají nakoupeno a zafixováno i na příští rok. Ale ty, jimž končí smlouvy letos, mají opravdu velký problém. Bude sahat k drobným úsporám a v konečném důsledku se nejdřív zhasne slavnostní osvětlení a utlumí, ale to zhorší veřejnou bezpečnost ve městech," zmínila Vladyková.

Související obsah

​Obává se, že se může vrátit něco jako uhelné prázdniny, jen v jiné podobě. "Já jako dítě jsem zažila uhelné prázdniny na tři týdny, tehdy to byla strašná zábava. Teď už bychom to po těch koronavirových zkušenostech neuvítali. Třeba nám bude přáno a zima nebude velká. I plynové prázdniny ve školách mohou být, ale doufejme, že k tomu nedojde," dodala.

Podle ní každý budeme muset trochu šetřit sám u sebe. "Druhá věc pak je něco udělat s těmi cenami, abychom se všichni nedostali do dluhových pastí," řekla Vladyková. ​"Všichni jsme zranitelní. Ten účet za energie přijde všem a je potřeba něco udělat s cenou energie. Potřebujeme stabilitu cen energií, jak my, tak naši občané," volá Vladyková po změně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz