Zahraničí

Kdo je nový britský král? Profil muže, který na trůn čekal rekordně dlouho

Spojené království Velké Británie a Severního Irska má nového krále. Princ Charles se stal panovníkem v momentě, kdy jeho matka Alžběta II. zemřela. Oficiální ceremoniál korunovace ale přijde na řadu až později. Charles na trůn nastupuje v poměrně pokročilém věku jako pětinásobný dědeček.

Královna je mrtvá. Ať žije král! Nejstarší následník britského trůnu, nejdéle sloužící princ z Walesu, ale také nejstarší panovník, který svůj trůn zdědil po rodiči. Charles za svůj život zlomil hned několik rekordů.

Charles Philip Arthur George se narodil 14. listopadu 1948 následnici britské monarchie a bývalému řeckému princi. O necelé čtyři roky později se stal následník trůnu z něj, když jeho dědeček král Jiří VI. zemřel a jeho maminka se stala královnou.

Charlesova výchova celé jeho dětství směřovala k jedinému cíli – vychovat z něj krále. Stejně jako jeho otec studoval na internátní škole ve Skotsku. Své rodiče téměř neviděl.

"To dítě v královské rodině prostě nepatří rodině, zvlášť když jde o korunního prince. Ono od první chvíle patří monarchii," říká Michael Žantovský, bývalý velvyslanec ve Velké Británii.

Citlivému chlapci chyběla rodičovská láska i pozornost. Velmi vřelý vztah měl se svou babičkou, královnou matkou. Její smrt v roce 2002 ho velmi zasáhla.

Související obsah

​Cílevědomý Charles se své role stát se králem ujal zodpovědně. Svému srdci se ale bránit nedokázal. V roce 1970 se seznámil s Camillou Shandovou, se kterou se začal vídat. Ta se ale o tři roky později zasnoubila s poručíkem Parkerem Bowlesem. Z jejich románku tak, alespoň pro oči veřejnosti, sešlo.

"Camilla byla v té době vdaná a rozvod je něco, co v královské rodině bylo až do nedávna něco vyloučeného nebo nepřístojného,“ upozorňuje Žantovský.

Charles si byl vědom své povinnosti vůči monarchii najít k sobě perfektní princeznu a oženit se. V roce 1977 potkal Dianu Spencerovou. Částečně i na popud svého otce si ji o čtyři roky později vzal.

Pro ctižádostivého prince nebylo snadné být neustále ve stínu své o 13 let mladší a populárnější ženy. Charlesova oblíbenost během jeho vztahu s Dianou a v období jejich rozvodu značně utrpěla a dodnes ji získává zpět. Jeho sebevědomí ale výrazně pomohlo, když si vzal svou dlouholetou přítelkyni Camillu.

"Od svatby s Camillou všichni vidí, že je uvolněnější, ona ho rozesmívá, dává mu najevo, že život není tak ponurý, jak se mu v minulosti zdálo. A myslím, že na něj má dobrý vliv," nechala se slyšet expertka na královskou rodinu Ingrid Sewardová.

Ve výchově svých dvou synů Charles nenásledoval svého otce. Diana sama přiznala, že si Charles náramně užíval dětství svých kluků, včetně měnění plenek a koupání. Po její smrti byl právě on jejich největší podporou a vzorem.

Související obsah

​Při dlouhém čekání na trůn se Charles důsledně věnoval svým povinnostem budoucího krále a prince z Walesu. Podobně jako jeho otec, princ Philip, se od mládí zajímal o klimatickou krizi, ke které se častokrát vyjádřil.

"Klima má obrovský dopad na všechno, co se teď děje. Nikdy se nedíváme na tu původní příčinu. Tou je bohužel to, jak se chováme k našemu přírodnímu prostředí," prohlásil před časem Charles.

Nový britský monarcha do role nastoupil v pokročilém věku. Na svou roli se připravoval opravdu dlouho.

TN.cz, vrl

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz