Zahraničí

Peníze, hymna, cestovní pas. Britové musí změnit skoro všechno

Peníze, hymna, cestovní pas. Britové musí změnit skoro všechno
Královna Alžběta II. | Zdroj: Profimedia

Smrt královny Alžběty II. je pro Brity nejen lidská, ale také velká finanční ztráta. Královnina osobnost je totiž spojena se spoustou věcí, které nyní musí Velká Británie změnit. Daňové poplatníky to vyjde na závratné částky.

Královna Alžběta II. vládla dlouhých 70 let a většina Britů nikdy nezažila jiného panovníka. Nyní si musí zvykat, že králem bude její syn Charles, který si vybral, že povládne jako Karel III. To ale není jediná změna. Britové si budou muset zvyknout také na novou podobu peněz, hymny, pasů a dalších věcí. Jejich výměna přitom nebude levnou záležitostí.

Hymna

V britské hymně se zpívá "God Save the Queen" neboli "Bože, chraň královnu". S příchodem Karla na trůn se to ale logicky musí změnit a vrátí se tak verze "God Save the King" neboli "Bože, chraň krále".

Peníze

Na britských bankovkách a mincích je portrét Alžběty II. a změna tak čeká i britskou měnu. Britská banka už má připravenou verzi peněz s podobiznou nového krále a může je tak začít rychle vyrábět.

Britové ani turisté ale nebudou muset měnit libry, které mají doma. Bankovky a mince s Alžbětou II. totiž zůstanou v platnosti. Postupně je ale budou nahrazovat ty s novým králem. Celý proces bude zřejmě trvat několik let.

Související obsah

​Změna se dotkne nejen Velké Británie, ale také zemí Commonwealthu neboli Společenství národů. Například v Austrálii mají Alžbětu II. na pětidolarovce a v Kanadě nebo na Novém Zélandu její tvář zdobí bankovky s hodnotou 20 dolarů.

Uniformy policistů

​Policie bude potřebovat změnit symboly na svých helmách, které v současnosti zobrazují iniciály královny a její číslo. Aktualizaci bude potřebovat také řada vojenských odznaků.

Cestovní pas

Úprava čeká také britské cestovní pasy, a to už podruhé během krátké doby. Po odchodu Velké Británie z Evropské unie se totiž musely už jednou změnit. Tenkrát měnily svou barvu z evropské tmavě červené na britskou modrou.

Související obsah

​​Nyní se mění jejich obsah. Text v pasech totiž nyní obsahuje spojení, ve kterém stojí, že "vyžaduje ve jménu Jejího Veličenstva všechny, kterých se může týkat, aby nositeli umožnili volný průchod bez povolení a překážek". Se změnou pohlaví panovníka je tak potřeba vyřešit i tuto záležitost. 

Poštovní známky a schránky

Královnin portrét byl dosud i na poštovních známkách. Na těch nových se ale nyní objeví Karel, jehož portrét už by měl být pro tuto příležitost připraven. Dále budou muset Britové řešit také poštovní schránky, na kterých zase dosud byly Alžbětiny iniciály.

Velké změny

Kromě těchto drobných a v podstatě kosmetických změn je možné, že Velká Británie bude muset řešit i komplikovanější záležitosti. Některé její bývalé kolonie, které jsou nyní součástí Commonwealthu, možná budou chtít opustit Británii jednou provždy. Zatímco Alžběta II. se těšila velké oblíbenosti veřejnosti, tak její syn Karel to má spíše naopak. Je tak pravděpodobné, že republikánské hlasy v některých zemích budou sílit. Hlasitě se o tom spekuluje například v Kanadě nebo v Austrálii.

Královna Alžběta a její smysl pro humor. Koluje o ní spousta zábavných historek:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz