Zahraničí

Británie zavede nové libry. Banka řekla, jak to bude s těmi současnými

Bank of England, centrální banka Velké Británie, prozradila, co bude s britskými bankovkami po smrti královny Alžběty II. Ta zemřela ve čtvrtek v odpoledních hodinách. Králem se tak stal její nejstarší syn, korunní princ Charles, který přijal královské jméno Karel III.

Tvář královny Alžběty II. se na britských bankovkách v hodnotě jedné libry poprvé objevila v roce 1960. Jejich podobu tehdy vytvořil designér Robert Austin. Do té doby se žádný panovník na bankovkách Společenství národů (takzvaného Commonwealthu) neobjevil, informoval deník The Guardian.

Královnin portrét je vyobrazen také na některých kanadských bankovkách v hodnotě 20 dolarů, na novozélandských mincích a na všech mincích a bankovkách ve východním Karibiku i v dalších částech Společenství národů. V oběhu je tak přibližně 4,5 miliardy bankovek s podobiznou Alžběty II. v celkové hodnotě kolem 80 miliard liber (zhruba 2,3 bilionu korun).

Související obsah

​Podle portálu Mirror budou současné bankovky s portrétem královny i nadále zákonným platidlem. Jejich plné nahrazení bankovkami s portrétem nového krále Karla III. bude trvat nejméně dva roky. První přijdou na řadu bankovky, mince se pak budou měnit pomaleji.

Poradní výbor královské mincovny nyní musí navrhnout design nových bankovek s tím, že vybrané návrhy musí schválit přímo král. Centrální banka pak bankovky vytiskne a rozdistribuuje po celém Commonwealthu, přičemž ty staré postupně vyřadí.

Související obsah

​"Další podrobnosti sdělíme až poté, co skončí období smutku po královnině smrti. Na znamení úcty banka rovněž vyvěsí vlajku na půl žerdi. Jménem všech zaměstnanců bych rád vyjádřil svou nejhlubší soustrast královské rodině," uvedl guvernér Bank of England Andrew Bailey.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz