Zahraničí

Rusové přiznali vážnost situace. Bývalý velitel řekl, co hrozí

Ukrajinská protiofenzíva na východě Ukrajiny Rusko zaskočila. Rusové čekali protiútok na jihu země u Chersonu, ten skutečně přišel, ale současně s ním zahájili Ukrajinci postup také na východě u Charkova. V sobotu Ukrajinci oznámili, že kontrolují město Kupjansk. Jeho ztráta je pro Rusy obrovskou ranou. Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že vojska na východě Ukrajiny "přeskupuje".

Že je situace na východě Ukrajiny pro ruská vojska vážná, začíná opatrně přiznávat i ruská státní televize, upozornila na to na twitteru reportérka britského webu Daily Beast Julia Davisová, která se specializuje na monitorování ruských státních médií. Například v pořadu Olgy Skabajevové na stanici Rossija 1 se nejprve ukrajinský postup snažil zlehčovat čečenský velitel Apti Alaudinov.

"Netušil jsem, že Balaklija je ruské hlavní město. Nebo že se z Kupjansku stalo hlavní město, tak nevím, co tam oslavují. Ani Balaklija, ani Kupjansk nejsou extra důležitá pro spojenecká vojska. Nic mimořádného se nestalo," tvrdil.

S tím ale nesouhlasí Michail Chodarjonok, bývalý vysoký důstojník ruské armády a vojenský publicista. "Kupjansk je bezpochyby chutný cíl pro ukrajinskou armádu. Je to křižovatka železnic a dálnic, je to logistická základna, přes kterou jdou zásoby prakticky pro všechna naše vojska na západ od řeky Severní Doněc. Sázky jsou vysoké," varoval.

Související obsah

​"Další ofenzíva je v jižním směru, takže není správné říkat, že to není velká věc a že není strategicky významné. Bezpochyby to není správně, má neskutečně velký význam pro zásobování všech našich sil v regionu," upozornil Chodarjonok. Agentura AFP v sobotu po 13. hodině uvedla, že Kyjev oznámil, že jeho vojska vstoupila do města.

Ztrátu měst Balaklija a také Izjum v sobotu přiznalo i ruské ministerstvo obrany. To ale uvedlo, že vojska města opustila, protože se přeskupují a přesouvají na území Doněcké lidové republiky.

Michail Chodarjonok na sebe upozornil už v květnu, kdy varoval, že na ruské vojáky zaútočí až milion Ukrajinců. Vyzýval k tomu, aby Moskva přestala "řinčet zbraněmi a vyhrožovat, že namíří rakety na Finsko", protože to podle něj vypadá směšně, a aby našla cestu, jak se dostat z totální geopolitické izolace.

Tak kde je to naše vítězství?

Novinář a profesor Moskevské státní univerzity Vitalij Treťjakov připomíná, že lidé mají velké očekávání, že "speciální vojenská operace" dopadne pro Rusko dobře, a teď se budou ptát, jak to, že se situace vyvíjí takhle, když mají Rusové vyhrávat.

"Napětí ve společnosti může růst ne proto, že masám vadí speciální vojenská operace, ale protože se mohou začít ptát, proč teda nejsme víc aktivní. Kde je naše vítězství? Kde jsou naše postupy?" upozorňuje Treťjakov, co může nastat.

I přední ruský propagandista Vladimir Solovjov, v jehož programu Treťjakov vystupoval, byl očividně vývojem zaskočený. "Jak asi chápete, tohle je těžká noc. Chápeme to, že to všechno je velmi složité, ale nemůže to být jednoduché. To je speciální operace. Lidé umírají, víme, že to je vážná, složitá situace," říkal divákům.

Související obsah

​Zaspali jsme

Kritikou ruského postupu nešetří ani bývalý velitel ruských povstalců na Ukrajině Igor Girkin. Ten už v průběhu týdne prohlásil, že válka je pro Rusko prohraná. Teď k ukrajinské protiofenzívě řekl, že Rusové nástup Ukrajinců zaspali. Ukrajinci se podle něj už v sobotu dostali přes Severní Doněc a vytvořili si tam předmostí.

"Na rozdíl od ozbrojených sil Ukrajiny nebyla ruská vojska schopna odhalit koncentraci sil nepřítele nebo mu způsobit velké ztráty při překračování řeky. Situace je vážná," napsal podle ukrajinského webu Dialog.ua Girkin s tím, že připomněl obrovské ztráty, které ruská armáda při překračování řeky Severní Doněc utrpěla.

Jak se Ukrajině podařilo Rusy překvapit? Více v rozhovoru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz