Domácí

Prezident Zeman poslal dopis novému britskému králi. Pozval ho do Česka

Prezident Zeman poslal dopis novému britskému králi. Pozval ho do Česka
Prezident republiky Miloš Zeman | Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v sobotu zaslal dopis novému britskému králi Karlovi III. Popřál mu mnoho sil a úspěchů při panování v nelehké době plné nejistot a současně ho pozval k návštěvě České republiky. Nový panovník do naší země už několikrát zavítal. To však bylo ještě v době, kdy se honosil titulem prince z Walesu.

Hlava českého státu Miloš Zeman zaslal v sobotu dopis Jeho Veličenstvu Karlovi III., králi Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Oznámila to kancelář prezidenta.

"Vaše Veličenstvo, dovolte mi, abych využil této příležitosti a popřál Vám hodně sil a úspěchů ve Vaší nové roli. Váš nástup na trůn přichází ve velmi nelehké době, kdy mnozí lidé mají pocit, že jejich staré jistoty se hroutí, a obavy z nejisté budoucnosti sílí. Britští panovníci mají v této souvislosti historicky nezastupitelnou úlohu. Jejich vláda a oddanost monarchii představuje nejen pro občany Velké Británie, ale pro celý svět určitý maják stability, ke kterému mohou v těžkých časech vzhlížet," uvedl Zeman hned na úvod.

Vzápětí dodal, že s Velkou Británií ho pojí silné pouto. "Vaše Veličenstvo, můj osobní vztah k Velké Británii pro mě byl vždy srdeční záležitostí. Vynikající vzájemné vztahy mezi našimi zeměmi mají dlouhou historickou tradici, a to i co se rodokmenu královské rodiny týče," upozornil Zeman.

Související obsah

​Narážel tak zřejmě na fakt, že nový král je potomkem Přemyslovců. Ještě jako Charles, princ z Walesu, několikrát Československo a Českou republiku navíc navštívil. Velmi vřelý a přátelský vztah udržoval s někdejším prezidentem Václavem Havlem.

"Věřím, že Vaše panování naše vztahy dále prohloubí. Vím, že jste Českou republiku opakovaně navštívil, a bylo by nám nesmírnou ctí, kdybyste přijal pozvání k opětovné návštěvě naší krásné země v pozici Jeho Veličenstva krále Velké Británie a Severního Irska," vyzval prezident. "Vaše Veličenstvo, dovolte mi, abych Vám závěrem ještě jednou popřál hodně zdraví a úspěchů ve Vaší práci i osobním životě," dodal závěrem Zeman.

Do Prahy přijel současný král poprvé v roce 1991. Tehdy dorazil se svou chotí princeznou Dianou a velmi rychle si oba porozuměli s Václavem Havlem (psali jsme zde). Návštěvy britského monarchy by se Česko možná mohlo dočkat i proto, že současný britský velvyslanec v Česku Nick Archer pracoval v 90. letech jako tajemník tehdejšího prince, absolvoval s ním stovky zahraničních cest. 

Více o vztahu nového britského panovníka k Česku a jeho cestách se dozvíte v reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz