Zahraničí

Rakev s královnou Alžbětou II. je v Edinburghu. Pohřbu se za ČR zúčastní Fiala

Rakev s královnou Alžbětou II. se v neděli přesunula ze skotského zámku Balmoral, kde panovnice zemřela, do Edinburghu. Smuteční kolona dorazila na zámek Holyrood po šesti hodinách. V úterý bude pokračovat do Londýna. Samotný pohřeb proběhne až v pondělí 19. září. Za Česko se posledního rozloučení zúčastní premiér Petr Fiala (ODS), oznámil večer prezident Zeman pro Frekvenci 1. Sám cestovat nemůže, nedoporučili mu to lékaři.

Rakev s pozůstatky zesnulé britské královny Alžběty II. se v neděli vydala na cestu do Londýna. V 11 hodin ji naložilo šest hajných ze zámku Balmoral do pohřebního vozu, který vyrazil do Edinburghu. Do skotské metropole jela například přes Aberdeen, Ballater a Dundee, uvedl deník The Mirror.

Pohřební vůz se vydal na cestu do Edinburghu:

Do Edinburghu dorazila smuteční kolona o šest hodin později. Na zámek Holyrood, kde královniny pozůstatky stráví noc, rakev doprovázela skotská premiérka Nicola Sturgeonová a další politici. Mezitím se v Edinburghu začaly scházet tisíce lidí a policisté připravovali bezpečnostní zábrany.

Královnina rakev bude od pondělí vystavena v katedrále sv. Jiljí. Tam se s ní poprvé bude moci rozloučit i veřejnost. V úterý poputuje do Londýna.

Z Edinburghu se stalo jedno z nejhlídanějších míst ve Velké Británii:

Davy truchlících se začaly scházet již ve čtvrtek po oficiálním oznámení královniny smrti. Před Buckinghamským palácem se tehdy sešlo několik tisíc lidí. Nezastavil je ani vydatný déšť, jak si můžete přečíst zde.

Související obsah

Perný den v neděli čekal také novopečeného krále Karla III. V Buckinghamském paláci měl naplánované setkání s generální tajemnicí Společenství národů Patricií Scotlandovou, poté recepci pro vrchní představitele zemí Commonwealthu, kterým má vládnout.

Pokračovalo také čtení proklamace, která stvrdila nástup krále Karla III. na trůn. V jednu hodinu odpoledne byla přečtena v parlamentních budovách v Cardiffu, Belfastu a v Edinburghu. 

Atmosféra v Londýně před královniným pohřbem připomíná klid před bouří:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz