Domácí

Babiš promluvil u soudu. V obžalobě je vše špatně, ani číslo nesedí, prohlásil

V pondělí začalo u pražského městského soudu přelíčení s expremiérem Andrejem Babišem (ANO). Bude se projednávat údajný dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Celé jednání můžete sledovat prostřednictvím on-line zpravodajství TN.cz.

Od devíti hodin se na pražském městském soudu začal projednávat údajný dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Obžalovaní jsou Andrej Babiš a bývalá místopředsedkyně dozorčí rady společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Nagyová (dříve Mayerová).

Soudce Jan Šott po přečtení obžaloby státním zástupcem Jaroslavem Šarochem upozornil jak Babiše, tak Nagyovou, že případ může být brán také jako zvlášť závažný zločin poškození dotačních pravidel Evropské unie.

O půl 12 vyhlásil soudce přestávku do 12:45. Poté se dostal na řadu i Andrej Babiš, kterého soud vyslechl. Babiš svou obhajobu začal prohlášením, že na obžalobě je vše špatně. "Státní zástupce vše zkonkretizoval do nepravdivé žaloby, která se dostala k soudu. V žalobě je vše špatně, dokonce ani číslo nesedí," pronesl Babiš.

Celou výpověď Andreje Babiše si můžete poslechnout zde:

Po expremiérovi předstoupila před soudní senát Jana Nagyová. Ta svou vinu také odmítla, rozmluvila se také o tom, jak jí celá kauza zničila život.

Celou výpověď Jany Nagyové si můžete poslechnout zde:

Jelikož bylo na výpovědi Nagyové a Babiše vyhrazeno více času, než nakonec potřebovali, využil zbylou hodinku soudce Šott k tomu, že četl výpovědi svědků. Jednací den tím skončil, přelíčení pokračuje v úterý.

Čeho se týká obžaloba

Dotační podvod měl spočívat v přeměně Farmy Čapí hnízdo na samostatnou akciovou společnost, čímž by dosáhla na evropské dotace pro výstavbu kongresového sálu. Jinak by totiž jako součást Agrofertu na peníze nárok neměla. Podle obžaloby bylo ale Čapí hnízdo stále propojené s Agrofertem. Dotace byla asi 50 milionů korun.

Související obsah

Nagyová je obžalovaná z podvodu, Babiš z napomáhání. Státní zástupce chce pro oba tříletou podmínku a pro Babiše pokutu 10 milionů korun. U Nagyové požaduje 500tisícovou pokutu.

Je nařízeno celkem 13 jednacích dnů, které jsou rozdělené do tří týdnů. Od 12. do 16. září, pak 26., 27., 29. a 30. září, další pak 17., 18., 20. a 21. října. Soud nepovolil přímý přenos ze soudní síně, a to ani zvukový. Redakce TN.cz vám prostřednictvím on-line reportáže níže přinese aktuální a také nejdůležitější momenty.

Andrej Babiš opustil budovu soudu v luxusním voze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz