Domácí

Vláda chce zastropovat ceny energií. O těchto částkách se jedná

Vláda chce v pondělí kvůli vysokým cenám energií určit jejich maximální strop, za který je budou moci dodavatelé distribuovat. Zastropovaná cena elektřiny by se měla podle informací TV Nova pohybovat mezi sedmi a osmi korunami za kilowatthodinu. To je přibližně o dvě koruny více, než byla průměrná cena v loňském roce.

Vytouženého zastropování cen elektřiny by se Češi podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) mohli dočkat v listopadu. "Ta jednání vypadají tak, že by se cena energie pro domácnosti měla pohybovat kolem šesti až deseti korun za kilowatthodinu. Já osobně se domnívám, že bychom se mohli dostat někam k sedmi až osmi korunám," uvedl premiérův poradce a ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loni byla průměrná cena pět korun a 80 haléřů, což ročně průměrnou domácnost vyšlo na zhruba 17 500 korun. V posledních měsících ale vyletěly ceny za elektřinu raketově vzhůru. Při zastropování na sedm až osm korun by domácnosti platily průměrně dva tisíce korun měsíčně.

Související obsah

​"To, co odsouhlasíme, by mělo vyvolat, že domácnosti řeknou ano, tohle považujeme za dostatečnou formu podpory. Ti, pro které to nebude stačit, budou moci využít doplňkových programů," upozornil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Ministr financí by rád cenu elektřiny zastropoval také pro firmy a to na částce okolo pěti korun za kilowatthodinu. "Cena, na které to chceme zastropovat, bude znamenat, že pokryjeme náklady výrobců i nějaký přiměřený zisk, nepoženeme výrobce energií do ztráty," věří Stanjura.

Příští pátek čeká poslance mimořádná schůze kvůli zastropování cen, které chce vláda prosadit v legislativní nouzi. Kabinet chce také řešit daň z mimořádných zisků, kterou by mohly odvádět energetické společnosti nebo banky. "Je jasné, že ČEZ bude pomáhat i dividendou, kterou státu vyplácí a která se určitě může z části použít na kompenzace," generální ředitel energetické společnosti Daniel Beneš.

Od nového roku by pak měla vejít v platnost i evropská opatření, která příští týden představí Evropská komise.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz