Zahraničí

Společnosti vydávající kreditní karty přijmou nový prodejní kód pro transakce se zbraněmi

Společnosti vydávající kreditní karty přijmou nový prodejní kód pro transakce se zbraněmi
Zdroj: Profimedia (Ilustrační fotografie)

Americké společnosti vydávající kreditní karty oznámily, že zavedou nový kód pro identifikaci kategorie elektronických transakcí s prodejci zbraní. Ten podle aktivistů za kontrolu zbraní pomůže odhalit potenciální masové střelce nebo nelegální obchody se zbraněmi. Informace přinesla CNN.

Visa, největší světová platební síť, bude "pokračovat v dalších krocích", uvedla společnost v nedělním prohlášení, "přičemž zajistíme ochranu veškerého legálního obchodu v síti Visa v souladu s našimi dlouhodobými pravidly".

Společnost American Express uvedla, že bude postupovat podle svých obvyklých obchodních postupů a spolupracovat se zpracovateli a partnery třetích stran na implementaci kodexu.

Související obsah

"Zaměřujeme se na zajištění správných kontrolních mechanismů, abychom splnili naše regulační povinnosti a zabránili nezákonné činnosti v naší síti," uvedla společnost v nedělním prohlášení.

V sobotním prohlášení společnosti Mastercard bylo uvedeno, že nedávná dvoustranná akce v Kongresu je pozitivním krokem ke "smysluplnému" řešení násilí páchaného střelnými zbraněmi. Nyní, když ISO schválila nový kód kategorie transakcí, se společnost Mastercard podle svých slov zaměřuje na to, jak budou systém implementovat obchodníci a jejich banky.

"I nadále podporujeme legální nákupy v naší síti a zároveň chráníme soukromí a rozhodnutí jednotlivých držitelů karet," uvedla společnost Mastercard ve svém prohlášení. "Přesně takto bychom řídili proces pro jakoukoli jinou vhodnou společnost MCC, například obchod s jízdními koly nebo sportovními potřebami."

Téměř každé maloobchodní zboží je při elektronické platbě označeno čtyřmístným číselným kódem používaným k identifikaci typu obchodníka zapojeného do transakce. Před pátečním rozhodnutím ISO byl podle CNN prodej zboží v obchodech se zbraněmi zařazen do kategorie všeobecného, nebo sportovního zboží.

Kódy obchodníků sledují, kde spotřebitel použil kreditní kartu, ale neoznačí, jaké konkrétní zboží bylo zakoupeno. Naopak aktivisté za práva na držení zbraní tvrdili, že tento kód by nespravedlivě sledoval legální nákupy zbraní. "Nejde o sledování, prevenci nebo jakoukoli ctnostnou motivaci - jde o vytvoření národního registru držitelů zbraní," uvedla v neděli Národní střelecká asociace (NRA), která si v USA klade za cíl podporovat civilní držení střelných zbraní na základě Druhého dodatku Ústavy Spojených států amerických.

Deník The New York Times v roce 2018 zjistil, že k nákupu zbraní a střeliva použitých při některých z nejtragičtějších útoků v zemi spáchaných střelnými zbraněmi, mimo jiné v coloradské Auroře, kalifornském San Bernardinu, floridském Orlandu a Las Vegas, byly použity elektronické platby.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz